kosgeb

2018 KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

2018 KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet destekli iş yeri açmak isteyenlerin ya da iş yeri kurma hayali olanların en sık tercih ettiği yöntem KOSGEB’tir. 2018 yılında yapılan bir takım yenilikler ile KOSGEB kredisi alma imkanı kolaylaştırıldı. Bilindiği üzere mevcut işletmesini büyütmek veya sıfırdan işletme açmak isteyenlere KOSGEB, 50 bin TL hibe desteği veriyor. İş planına göre verilen bu hizmetten yararlanmak için ilk etapta KOSGEB kursunu başarıyla tamamlamak gerekli.

KOSGEB 2018 Başvuru Şartları

18 yaş üzerinde sabıka kaydınızın temiz olması yani sicilinizde herhangi bir yüz kızartıcı suç olmaması durumunda KOSGEB için başvuru yapabilirsiniz. Hırsızlık, gasp, adam yaralama, cinayet, taciz gibi ciddi suç kriterleri işleyenler KOSGEB imkanlarından faydalanamayacaklar. Bunlar dışında herhangi bir şart aranmıyor.

2018 KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulunduğunuz İl veya İlçelerdeki KOSGEB müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumları veya Yerel Belediyelerden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sonrası belirlenecek tarihlerde yaklaşık 4-5 gün sürecek KOSGEB kursuna katılacak ve kurs sonunda başarı belgesi alacaksınız. Bu belge sizin iş yeri açtıktan sonra ki 50 bin TL almanız için büyük önem taşıyacak. KOSGEB kursları yılın belli dönemlerinde, talebin yoğun olduğu bölgelerde yapılır. Örneğin sizin bulunduğunuz ilçede KOSGEB kursu arz edilmeyebilir. Bunun için yakınınız daki ilçelerde yapılabilecek kurslara kayıt yaptırabilirsiniz. http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste bu link üzerinden en güncel kurs detaylarını öğrenebilirsiniz.

KOSGEB 50 bin TL Hibe Kredi Başvurusu

KOSGEB’e kayıt oldunuz ve kursu başarıyla tamamlayıp, KOSGEB sertifikanızı aldınız. Atık geriye tek yapılacak şey, KOSGEB 50 bin TL hibe başvurusu kalıyor. Bunun için iş yerini açan kişilerin yapması gereken ilk kayıt oluşturmaları gerekiyor. http://destek.kosgeb.gov.tr/Pages/Application.aspx  bu linkten gerekli alanları şahsınıza ve işletmenize göre doldurun. İşlem sonucunda şifre edineceksiniz. Bu şifreyi bir yere not edin. Daha sonrasında ise http://kds.kosgeb.gov.tr/UI/KOBILogin.aspx bu linke geçiş yaparak, oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapın. Solda bulunan ”yeni girişimcilik destek programı” bölümünden başvuru yapın ve bu başvurunun çıktısını alın.

Aldığınız çıktı ile birlikte, iş kurmak için harcadığınız tüm tutarları gösteren faturaları bir dosya halinde bir araya getirin. Bunları KOSGEB müdürlüklerine teslim edin ve onay süreci için beklemeye geçin. 15 günlük değerlendirme aşamasından sonra 50 bin TL hibe desteği alıp, alamayacağınız belli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir