emeklililk

2019 Erken Emeklilik Müjdesi

Emekli olmak için gerekli şartları sağlamasına rağmen yaşı bekleyenler, yapılacak bir düzenleme ile bu sorunun çözülmesini bekliyorlar. Bedelli askerlik gibi bir konunun çözüme kavuşturulmasının hemen ardından 2018 erken emeklilik müjdesi bekleyen kişilerin beklentisi şuan için tam olarak karşılanmış değildir.

Bilindiği gibi emekli olunabilmesi için kişilerin işe giriş tarihlerine bağlı olarak belli bir sayıdaki gün için sigorta primi yatırması gerekiyor. Bunun dışında ise yasa tarafından belirlenen yaşa gelinmesi, bir diğer zorunluluktur. Fakat yasaların değişmesinden dolayı mağdur olan önemli bir kitle var ve bunlar uzun zamandır çözüm bekliyor.

Emeklilik Yaşı Erkene Alınabilir Mi?

Şuanda uygulanan yasalarda, kişilere verilen bazı haklar var. Bu haklar, birtakım avantajları da içeriyor fakat bunların bazıları tam olarak bilinmiyor. Gerekli adımlar atılması halinde, kişilerin emeklilik yaşlarının bir miktar düşmesi söz konusudur. Bunlardan bazıları ise sigortalı gün sayısının artmasını sağlamaktadır.

Yıpranma Payı

2018 Erken emeklilik müjdesi bekleyen kişiler, yıpranma payından doğan haklarından dolayı birtakım avantajlar elde ediyor. Her meslekte olmayan yıpranma payı, adından da anlaşılacağı üzere zor meslekler için verilen yıpranma payı, işe giriş zamanını biraz daha erkene çekebiliyor. Böylece kişiler, daha erken olabilecekleri bir yasaya tabi olabiliyorlar.

Askerlik Borçlanması Yapmak

Askerlikte geçirilen daha sonradan ödeme yapılarak sigorta priminden saydırılması mümkündür. Özellikle herhangi bir işe girmeden önce askere giden kişiler, daha sonradan askerlik borçlandırması yaptırdıklarında, işe ilk giriş zamanların geriye çekilmekte ve bu da önemli avantajların sağlanmasına neden olmaktadır. Erken emekli olmak isteyenlerin bunu mutlaka kullanması gerekiyor.

Doğum Borçlanması

Erkeklerdeki askerlik borçlanmasına benzer bir uygulamada kadınlar için doğumda uygulanmaktadır. Doğum yapılan tarihten başlamak üzere 2 yıllık sigorta primi daha sonradan yatırılabiliyor. Dolayısıyla da eksik günü olan kişilere bu uygulama ile adeta 2018 erken emeklilik müjdesi veriliyor. Bu hak en fazla 3 çocuk için kullanılabiliyor ve toplamda en fazla 6 yıl borçlanma yapılabiliyor.

Yukarıda yer alan haklar kullanıldığında erken emekli olma ya da eksik sigorta primini tamamlama gibi avantajlar elde ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir