Alacağınız Konutun Değeri Nasıl Artar? - En Uygun Kredim

Alacağınız Konutun Değeri Nasıl Artar?

Konut kredisi faiz oranlarında kamu bankalarının indirime gitmesinden hemen sonra, özel bankaların konut kredi faiz oranlarında ciddi oranda bir indirim yapması beklenmektedir. Ancak faiz oranlarının yanı sıra konut alacak müşterilerin merak ettiği bir soru olan Alacağınız konutun değeri nasıl artar? Sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Konut alırken dikkat edin

Konut almadan önce mutlaka iyi bir şekilde alan araştırması yapmanız gerektiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Konut alacak olan kişilerin mağdur olmaması adına, alacakları konutların çevresinde ne gibi düzenlemeler yapılacak? , alacakları konut çevre düzenlemesine girecek mi? Ya da alacakları konut kentsel dönüşüme girecek mi? Bu tarz soruların cevaplarını bilmeden önce konut almamanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Bu soruların cevaplarını bulmak için iyi bir araştırma yaparak bu konuda detayları öğrenme şansını yakalamış olursunuz.

Konutların değeri nasıl artıyor?

Ülkemizde son 10 yıllık konut sektörünün detaylı bir şekilde incelenmesinin yapılmasından sonra konut sektöründe yaşanan gelişmeler, sektörde fiyatların çok ciddi oranda artmasına neden oldu. 10 Yıl içerisinde ortalama olarak baz alındığı zaman konutların ülkemizde fiyatlarının her sene %12 oranında bir artış gösterdiğini belirtmek istiyoruz. Konutların fiyat artışının genellikle Enflasyon oranları ile beraber artış gösterdiğinin ise bunu yansıtmadığını belirtmek istiyoruz. Enflasyon oranlarının ülkemizde son 10 yıl içerisinde %70 artmasına rağmen konutların değeri son 10 yıl içerisinde %120 daha fazla artış göstermektedir.

Alacağınız konutun çevresine yapılacak olan projeleri kontrol edin

Eğer bir konut alacaksınız ve konutun çevresinde proje olarak müsait bir alan bulunuyorsa bu konuda iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Konutun hangi semtte olduğunu araştırdıktan sonra o belediyenin resmi internet sitesine giriş yaparak buradan konut fiyatları ile ilgili olarak detayları öğrenebilirsiniz. Hatta çevresine yapılması mümkün olan projeler hakkında da internet sitesi üzerinden bilgi alma şansınız bulunmaktadır. Belediyelerin ortaya koyacakları projeler ile ilgili bütün detayları internet siteleri üzerinden paylaştıklarını buradan açıklamak istiyoruz.

Kurumların internet sitelerini ziyaret edin

Eğer alacağınız konutun çevresinde devam etmekte olan bir proje varsa ve bu proje hakkında net bir bilgi sahibi değilseniz mutlaka o proje hakkında kurumların resmi internet sayfalarını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Metro veya buna benzer projelerin ortaya çıkmasından sonra alacağınızın konutun değerinde çok ciddi oranda bir artış meydana geleceğini unutmayınız. Bu yüzden sıkı bir araştırma yaparak projeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çevre halka sorun

Alacağınız konutun bulunduğu semti tanımıyorsanız mutlaka o bölgede oturan halk ile kısa bir sohbet etmeniz de konutun çevresine gelmesi muhtemel projeler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden de çevre halk ile kısa bir muhabbet sonucunda konut hakkında detaylı bilgi sahibi olma şansını yakalamış olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir