Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi? - En Uygun Kredim

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi?

Maddi açıdan bakıldığında iyi bir yatırım aracı olan ev, kimi zaman %100’ü nakit para ile alınabilirken kimi zaman da %20-25 gibi peşinatla bankalardan kredi kullanılarak satın alınabiliyor. Fakat ev kredisi alabilmek için maddi yükümlülükleriniz ve şartlarınız olduğu gibi, konutun da belirli özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu konuyu anlayabilmek için öncelikle hangi konutlara kredi verilir, buna değinelim.

Hangi Konutlara Kredi Verilir?

Belirli bir miktar peşinat ile bankalara satın alacağınız evin değeri üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ev tamamlanmış, iskan durumunda, inşaat durumunda veya kat mülkiyeti durumunda ise bazı şartları sağladığında ev-daire ücretinin %80’ine kadar kredi alınabilmektedir. Burada önemli olan evin ekspertiz raporundaki değeri ve konut şartlarına uygunluğudur. Tapulu dairelerin durumu iyi ve bedeli ekspertiz incelemesinde olumlu görülürse konut alımında kredi kullanabilirsiniz.

Arsa Tapulu Daireye Kredi Verilir mi?

Daire satın almak için vatandaşların kullandığı yöntemlerden birisi de ev kredisi almaktır. Memurlar, asgari ücretliler, maaşlı çalışanlar düşünüldüğünde bir ev parası biriktirmek oldukça zor. Fakat ufak bir birikimle ev ücretinin %20’si biriktirilebilir.

Arsa tapulu daire satın almak isteyeler için maalesef kredi verilmemektedir. Bankaların gerekli koşulları şunlardır:

-Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapularından birisinin bulunması gerekir. Bu tapu mevcut değilse belirli bir ücretle çıkartılabilmektedir.

-Evin %80’i tamamlanmış olması gerekir. İnşaat durumundaki ev üzerinden kredi alabilmek için vatandaşların merak ettiği konulardan birisidir. Evin kaba inşaatı tamamlandığı durumda daireye kredi verilir.

-Evin ekspertiz raporu olması gerekir. Bu rapora göre banka size kredi verecektir.

-Ekspertiz raporundaki ev ücretinin %20’sini hazır bulundurmanız gerekmektedir. Bazı özel banka kampanyaları ve teklifleri ile farklı şartlar üzerinden değerlendirilebilirsiniz. Bu konuda bilgiyi bankalara danışarak alabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerekli maaşlı çalışanların gerekse serbest meslek mensupları ve diğer çalışan gruptaki vatandaşlar konut kredisi çekerken öncelikle kendi maddi durumlarını, aylık ne kadar ödeme yapabileceklerini ve satın almak istedikleri evin bütçesine uygun olup olmadığını göz önünde bulundurmalıdır. Eğer evi almaya karar verdiyseniz, en az birkaç bankadan teklif alarak ödeme planlarını ve faiz oranlarını inceleyin. Gelir durumunuza göre kıyaslama yaptığınızda ödemelerde zorluk çekmeyeceğiniz bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Maddi durumunuz ev almak için müsait değil, biraz daha birikim yapıp ileride bu kararınızı gözden geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir