Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir? - En Uygun Kredim

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası: Ekonomistler tarafından sıklıkla kullanılan ayıyı görmeden deriyi satmak kavramı aslında riski önceden sezip elindeki kağıtları satmak anlamına gelir. Ayı piyasasını kısaca özetleyecek olursak; piyasanın gelecek günlerde düşüşe geçeceğini ve dengesiz seviyelerde sürekli dolaşacağı anlamına gelir. Bu dönemlerde sıklıkla destek ve direnç seviyeleri kırılır. Bu dönemlerde yatırımcılar ellerindeki kağıtları bir an önce satar ve piyasa en düşük hale geldiğinde tekrardan kağıt alımı yaparlar. Burada amaç alıştan kazanmaktır.

Ayı Piyasası Aşamaları

  • İlk aşama olarak boğa piyasasının son zamanları yaşanır. Bu aşamada inişe geçecek olan piyasayı sezen yatırımcılar ellerinde bulunan dövizleri ve hisse senetlerini satışa çıkarırlar.
  • Ayı piyasasının ikinci aşamasında ise yatırımcıların ani bir şekilde kağıtlarını elden çıkarmaları sonucunda sert inişler gözlenir. Sürekli satış işlemi durana kadar piyasalarda durağan bir hava gözlenir. Bu noktanın sona ermesinin ardından yeniden hareketlenme başlayarak boğa piyasasına geçiş yapılır.

Boğa Piyasası: Boğa boynuzlarının yukarı yönlü eğimli hareketi nedeniyle piyasalarda pozitif bir hareketlenme söz konusudur. Yatırımcılar boğa piyasası içerisinde mümkün olduğunca kağıt alımı yaparlar ve daha sonra bunları daha yüksek bir fiyattan satmaya çalışırlar. Burada amaç satıştan kazanmaktır.

Boğa Piyasası Aşamaları

  • İlk aşamada firmalar yükselişe yeni geçmeye başlamışlardır. Uzun bir krizin sonları boğa piyasasının başlayacağının bir örneğidir.
  • İkinci aşamada yatırımcılar yavaş yavaş pozitif bir havaya bürünen piyasaları sezer ve alım yapmaya başlarlar.
  • Üçüncü ve son aşamada ise ayı piyasasına girilmeden önce yatırımcılar elindeki kağıtları satarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir