2018 KKB Notu Nasıl Öğrenilir?

2018 KKB Notu Nasıl Öğrenilir?
6 Mart 2018 tarihinde eklendi, 262 kez okundu.

2018 KKB Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için kkb notunun önemininden biraz bahsedelim. Örneğin kredi çekmek için kkb notu yani kredi notunun önemi büyüktür. Bankacılık geçmişiniz temiz olsa bile kredi çekmek isteyenlerin, kredi notları düşük çıkması halinde red yiyeceklerdir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notu, kişilerin bankalardan aldığı hizmetlerin geri dönüşlerini yansıtıyor.


Kredi notu veya kkb notu, kişilerin bankalardaki işlemlerini temsil eden puan türüdür. Bu puanın oluşturulması esnasında birçok detay göz önüne alınır. Genel olarak kredi kartı kullanımı ve borç ödemesi, kredi vadelerinin düzenli ödenmesi, birikim ve vadeli hesapların kullanımı, vadesiz hesaplar üzerinde yapılan işlemler gibi hizmetlere dayalı olarak kkb notu belirlenir. Ayrıca kişilerin vergi borçlarının olup olmaması da bu konuda belirleyici etkenler arasındadır. KKB notu direkt olarak bankalar tarafından değil, Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilmektedir. Kredi Kayıt Bürosu pek çok bankanın katkısı ile 11 Nisan 1995 yılında kurulmuştur.

KKB notu belirlemesi, bireylerin bankalara borçlarının olup olmaması konusunda netlik kazanır. Kredi borcu, kredi kartı borcu gibi sıkıntınız yoksa kredi notunuz iyi durumda olacaktır. Tabi iyi durumda olması için borçların olmamasının yanı sıra, kredi ve kredi kartı kullanımı yapmalı ve düzenli ödemelerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bireysel emeklilik gibi bir hizmet kullanıyorsanız, düzenli ödemelerin de kkb notuna etki ettiğini belirtelim. Yine ticari müşteriler için vergi borçlarının olmaması da hayati önem taşıyor.

KKB notu nasıl öğrenilir? veya kkb notu nasıl sorgulanır? bu konu için bir çok alternatif mevcut. Kredi notu öğrenme işlemi için Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Findeks üzerinden hesap açarak kkb notu sorgulaması hızlıca yapılabilir. Bu işlem için 8 TL ücret tahsis edilir.
Alternatif kkb notu öğrenme yöntemleri olarak cep telefonunuzun sms bölümünden TC kimlik numaranızı yazıp 1112’ye mesaj göndermeniz halinde, kkb notu öğrenimi yapabilirsiniz. Bu işlem için 9 TL kesinti yapılacağını da hatırlatalım.
Diğer bir yöntem ise, bazı bankalar da kkb notu öğrenme konusunda hizmet verebiliyor. Çalışmış olduğunuz bankaya ait bir hesabınıza internet bankacılığı açtırın. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık olarak hesabınıza giriş yapın ve menüde bulunan krediler kısmından kredi notu bölümüne giriş yapın. Burada TC kimlik numaranızı yazarak, kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bu hizmet için banka hesabınızda 5 TL olmalı. Hizmet sorgulaması için banka hesabınız üzerinden otomatik olarak 5 TL kesinti yapacaktır. Bu ücret bankalar arası değişim gösterebilir.
Kredi başvurusunda bulunmadan önce, bireylerin mutlaka Findeks gibi bir yerden kredi notu sorgulaması yaptırması gerekiyor. Çünkü kredi notunuzun iyi olmaması, kredinize red aldıracak ve boş yere yapılacak kredi başvurusu nedeniyle, düşük olan kkb notunuz daha da düşecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git