2018’de Faiz Oranları Düşer mi?

2018’de Faiz Oranları Düşer mi?
23 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 455 kez okundu.

2018’de Faiz Oranları Düşer mi?

Kredi kullanma konusunda yoğun bir hareketlilik gösteren vatandaşlar, kredilerde uygulanan faizlerin düşmesini büyük bir merakla bekliyor. Her yeni yılda sürekli olarak gündeme gelen faiz düşürülmesi, 2018 yılı için de sık sık gündeme gelmeye başladı.

Öncelikle bilindiği üzere bu faiz düşmeleri direkt olarak ülkelerin siyasal ve ekonomik durumu ile ilgilidir. Bu konuyla ilgili 2017 yılında yoğun çalışmalar yürüten devlet, özellikle konut kredilerinde belirli bir oranda iyileştirme yapmıştı.

Merak edilen nokta ise, 2018 yılında faiz oranlarının düşmeye devam edip etmeyeceğidir.

2018 Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Konut kredileri 2017 yılında %1,15 ile 1,25 arasında seyrediyordu. Bu konuda yapılan düzenlemelerin ardından bu faiz oranları %0,80 ile 0,99 aralığına kadar çekildi.

Söz konusu bu faiz oranları, konut kredilerinin gördüğü en düşük oranlardan birisidir. Kimi ekonomi uzmanları bu faiz oranlarının 2018 yılında %0,60 seviyelerine kadar inebileceği yönünde tahminlerde bulunuyordu. Ancak devam eden OHAL ve diğer siyasal gelişmelerin ekonomiye zarar verebileceği düşüncesi ile 2018 yılında konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi beklenmiyor.

Taşıt kredileri ülkemizde faiz oranları konusunda en az hareketlilik yaşayan kredi türlerinden birisidir. Ülkemizde taşıtlara yönelik uygulanan vergilerin ve gümrük bedellerinin fazla olması, faiz oranlarını da diğer kredi türlerine göre yüksek tutuyor.

Taşıt kredilerinde şu an için %1,10 ile 1,40 aralığında bir faiz uygulanıyor. Bu bakımdan 2018 yılında da taşıt kredisi faiz oranlarının yatay bir çizgide ilerlemesi bekleniyor. Bu konuda finans uzmanlarının yaptığı açıklamalarda da, taşıt kredisi faizleri ile ilgili olarak herhangi bir düzenleme yapılmayacağı belirtiliyor. Ancak birçok araç firması daha şimdiden yeni kampanyalar yapacağını duyurmaya başladı. Yani faiz oranları düşmese bile araç satışlarında bir düşüş olması beklenmiyor. Firmalar bu konuda yoğun teşvikler yaparak araç satışlarında çeşitli kampanyalar yapmaya devam ediyor.

?

Konut ve taşıt kredilerindeki gerekli faiz düşürmeleri direkt olarak devlet eliyle yapılır. Bankalar bu kredi türlerinde tek başına insiyatif alarak düzenleme yapamıyor. Ancak ihtiyaç kredilerinde bu durum daha esnektir. Zira bakıldığı zaman kredi faiz oranlarının bankadan bankaya göre değişiklik arz ettiğini görebilirsiniz.

2018 yılı içerisinde özellikle bazı özel bankalar, ihtiyaç kredisi seçeneklerinde güncelleme yaparak müşterilere yönelik teşviklerde bulunmuştur. Bu hareketliliğin diğer bankalara da yansıması, hatta faiz oranlarının belirli bir seviyeye kadar düşmesi bekleniyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git