Banka Kredisi Ödenmezse Haciz Gelir mi?

Banka Kredisi Ödenmezse Haciz Gelir mi?
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 290 kez okundu.

Banka Kredisi Ödenmezse Haciz Gelir mi?
Son günlerde bankalar kredi kullanımı konusunda kampanyalar ve uygun faiz oranları ile tüketiciye cazip teklifler sunuyorlar. Ödeme kolaylığı ve anlık durumu itibari ile birçok insan gerek borç kapatma gerekse ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu kredileri değerlendiriyor. İlerleyen günlerde ise hayatsal planlar içinde oluşan zorluklar veya maddi sıkıntılar kredilerin ödenmesi konusunda tüketiciler sorun çıkarıyor.
Kredi Taksiti Ödeme Takip Öncesi Ne Şekildedir?
Bankalar geçmişte kredi taksitlerinin ödenmemesi halinde direk icra takibi başlatma yoluna gitseler de şimdilerde bu konu oldukça esnetiliyor. Taksit atlatma, taksit erteleme, 6 ay sonra ödemeye başlama gibi kolaylıklar sağlanarak tüketiciyi zora sokmamak adına adımlar atılıyor. Tüm bunlara rağmen yinede uzun süre ödenmeyen taksitler sonucu bankalar tarafından icrai yaptırımları oluyor.
Yasal Süre Ne Kadardır Ve Ödeme Yapılmazsa Yaşanacak Süreç Nasıldır?
Tüm bu süreçte kredi borcu ödeme yönetmeliği esas alınır. Bu yönetmeliğe göre; kredi taksitini birbirini izleyen aylar içerisinde en az 2 ay boyunca ödemeyen tüketici banka tarafından uyarılarak borcun tamamını 90 gün içinde ödemesi istenir.
Yasal süreç içerisinde borcun ödenmemesi halinde veya geç ödenmesi halinde banka %1,30’a kadar gecikme faizi uygulamasına gidebilir. Bu süreçte kredi notunuz düşürülür ve merkez bankası ana sistemi üzerinde kara listeye dahil olursunuz. Sistemde 5 yıla kadar kredi çekememe, başka bankadan kredi alınamama gibi yaptırımlara maruz bırakılırsınız.
Son Aşama Nedir Süreç Nasıl Sonlanır?
Eğer borcunuzu kapatamazsanız banka işi hukuk servisine bildirir ve adınıza icra takibi başlatılır. Bu süreçte banka avukatları ile görüşerek veya icra dosyanızdaki ödeme şeklinizi taahhüt vererek ödeme durumunuza göre yeniden taksitlendirebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki tüm borcu taksitlendirseniz bile avukat ve dosya ücretleri size yansıtılır ve taksitleri yine ödemezseniz 3 ay hapis cezası ile cezalandırılabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git