Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum
31 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 283 kez okundu.

Borcumu Ödedim Neden Kredi Alamıyorum

Geçmişte kullanılan kredinin tüm borcu kapatılmış olmasına rağmen, başka bankalara yapılan kredi başvurularının olumsuz değerlendirilmesi söz konusu olabilir. Bu durumun birden çok sebebi vardır. Gelin o sebeplere birlikte bakalım.

Bu konuda en sık karşılaşılan nedenlerden biri, tüketicinin borcunu ödemiş olmasına rağmen Kredi Kayıt Bürosu’nda gerekli güncellemenin yapılmamış olmasıdır. Normalde sistem tarafından otomatik olarak güncellenen müşteri bilgileri zaman zaman sistemsel aksaklıklar sebebi ile eskisi gibi ”borçlu” ya da ”gecikme” statüsünde görünüyor olabilir.

Kredi başvurusunda bulunulan bazı bankalar, tüketicinin kredi kullandığı önceki bankasından ”borcu yoktur” yazısını talebin değerlendirilmesi için yeterli görürken, bazıları da Kredi Kayıt Bürosu ekranın muhakkak güncellenmesini isteyebiliyorlar.

Kredi talebinde bulunduğunuz bankanız, eski bankanızdan borcu yoktur yazısı isteyebilir. Bu durumda bankanızın herhangi bir şubesine giderek borcunuzun olmadığına dair yazıyı isteyebilirsiniz. Borcu yoktur yazısı dışında Kredi Kayıt Börosu ekranının güncellenmesi talep edildiyse, bu durumda yapmanız gereken, ilgili bankanın şikayet hattını aramak olmalıdır. Şikayet departmanı kayıt güncellemesi için gerekli yönlendirmeyi yapar ve kaydınız güncellenir.

Borcu Yoktur Yazısı Kredi Çekmek İçin Yeterli mi?

Öncelikle belirtmek gerekir ki bankaların birbirinden farklı onlarca kredi değerlendirme kriteri vardır. Bankaların büyüklükleri, işlem hacimleri, kredibiliteleri farklı olunca, doğal olarak risk algıları da birbirinden farklı oluyor. Öncelikle kredi borcunuzun olmaması, kredi puanınızın kredi çekme yeterliliğine sahip olduğu anlamına gelmiyor. Kredilerinizi kapatmış, ancak kredi notunuzu henüz yükseltememiş olabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken Findeks’ten kredi notunuzu öğrenmek olmalıdır. Kredi notunuz beklenen aralığın altındaysa kredi talepleriniz olumsuz değerlendirilir. Kredi ödeme performansınıza dikkat ederek, sıklıkla kredi ya da kredili ürün başvurusu yapmaktan kaçınarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git