Emekli Maaşı İle Kredi Borcu Ödenir Mi?

Emekli Maaşı İle Kredi Borcu Ödenir Mi?
14 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 326 kez okundu.

Emekli Maaşı İle Kredi Borcu Ödenir Mi?
Maddi sıkıntı yaşanması durumunda başvurulan bankalar, çeşitli kredi olanakları sunmaktadırlar. Taşıt kredisi, ev kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi seçenekleri bulunmaktadır.

Kredi verme koşulları nakit ihtiyacı bulunan kişinin gelirine göre belirlenir. Para çekmek için iyi bir iş sahibi olma zorunluluğu bulunmadığı gibi yüksek ya da düşük ücretle çalışmak da kredi almaya engel teşkil etmeyecektir. Yalnızca kredinin miktarı konusunda gelir ile çekilen tutar arasında uygunluk aranmaktadır. Bankaların kredi talebinde bulunanlardan isteği; geri ödemelerin zamanında yapılmasıdır. Aynı zamanda kredi çeken kişinin güvenilir olması veya kredi notunun yüksek olması da aranan şartlar arasındadır. Emekli vatandaşlar da doğal olarak maaşlarına göre kredi olanaklarına sahiptirler.
Kredi Borç Ödemesi
Borçlu bankaya olan kredi borcunu farklı şekillerde ödeyebilmektedir. Çekilen krediye uygun olarak kişinin üzerine kayıtlı ev, arsa, araba, gibi taşınmaz mallar ve altın, döviz gibi değerli eşyaların satılması ile borç kapatılabilir. Bununla beraber elde edilen kazancın bir kısmı ile de kredi borcu ödenebilmektedir.
Emekli Maaşı İle Kredi Ödemesi
Ülkemizde kredi vermekte olan pek çok özel ve kamu bankaları mevcuttur. Emekli olmuş bir bireyin üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz olmaksızın kredi çekebilme imkânı bulunmaktadır. Özellikle de emekli maaşının alındığı banka kredi verme konusunda ayrıcalıklar tanıyabilmektedir. Çekilmek istenen kredi tutarı belirtildikten sonra emekli maaşı üzerinde hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalar bankanın müşterisine verebileceği maksimum kredi tutarını ve geri ödeme taksitlerini ortaya koyar. Kredi borcu aylara bölünerek maaşın yatması ile birlikte tahsil edilir. Emekli maaşından çekilen taksit tutarının fazla olması ödenecek faiz oranının düşmesi ve beraberinde kredi borcunun da hızla erimesi anlamına gelmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git