Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?
9 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Hibe Geri Ödemesiz Kredi Nasıl Alınır?

Hibe geri ödemesiz kredi, birçok sanayi veya tarım dalları alanlarında üretim, üretimin geliştirilmesi ve girişimcilerin yeni iş kurmaları için verilen, kesinlikle geri ödemesi bulunmayan bir tür kredidir. Bu krediler geri ödemesiz oldukları için, sağlanan kredinin miktarı da diğer kredilere göre düşüktür. Bununla beraber aynı sebepten dolayı kredi değerlendirmeleri diğer kredilere oranla daha fazla prosedürü içermektedir.

Hibe Geri Ödemesiz Kredi Kimlere Verilir?
Hibe geri ödemesiz krediler geri ödemesiz olduğu için, yapılan değerlendirmelerde daha fazladır. Bu değerlendirmeler her kullanıcı için ayrı ayrı olarak yapılır. Bu değerlendirmeler şunlardır; kullanıcının cinsiyeti, yaşı, eğitim durumu, maddi durumu ve kredinin kullanılmak istenen konunun uygunluğudur. Bu değerlendirmeler sonucu belli bir puanlama yapılır ve kullanıcıların bu özelliği sağlama oranına göre, uygun kişilere hibe desteği sağlanır.

İlgili ; 50 Bin TL Hibe Kredi Nasıl Alınır ?


Hibe kullanacak olan girişimciler, öncelikle hibenin hangi alanda kullanacağını belirler. Daha sonra bu alan ile ilgili maliyet ve işletme özellikleri gibi konuları içeren bir dosya hazırlar. Ardından hazırlanan bu dosya ilgili kuruma teslim edilir. Söz konusu kurum, dosyayı değerlendirerek uygunluğu denetler.
Kurum girişimciyi uygun bulması durumunda bir kursa tabi tutar ve kurs sonucunda başarılı olan olan girişimcilerin durum ve özelliklerine göre ve istenen hibenin alınan puanlara göre kesinti veya eklemeye tabi tutularak kullanıcıya hibe kredisi verilir.
Hibe Kredisini Veren Kurumlar
Hibe Kredisi veren kurumlar, yalnızca devlet eliyle yürütülen kurumlardır. Bu kurumların başında Kosgeb gelmektedir. Bununla birlikte tarım alanlarında kredi sağlamak amacıyla bölgesel olarak, devlet tarafından yürütülen kalkınma ajansları bulunmaktadır. Bu ajanslar her bölge için ayrı ayrı çalışmakta ve ajans merkezi bu bölgede yer alan tek bir şehirde konumlandırılmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git