İhtiyaç Kredisi Mi?, Nakit Avans Mı?

İhtiyaç Kredisi Mi?, Nakit Avans Mı?
21 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 494 kez okundu.

İhtiyaç Kredisi Mi?, Nakit Avans Mı?

İnsanlar nakit ihtiyacı oluştuğunda ya da her hangi bir eşya alımında lazım olan nakit para ihtiyacında bunu bankalar aracılığı ile çözmeye çalışıyor. Bunun karşılığında geri ödeme yaparken belli bir oranda faiz ödemek durumunda kalıyor. Daha az faiz ödemek için alternatifler karşılaştırılmalı. Bankadan nakit kullanmak için ya ihtiyaç kredisi çekilebilir ya da nakit avans kullanılabilir. Hangisi ihtiyaç kredisi mi? nakit avans mı? daha avantajlı. Faiz olarak nakit avans kullanarak ihtiyacı gidermek daha avantajlıdır.

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi kullanırken bankaların faiz oranlarına bakılmalı. Çekilen miktara göre ve geri ödeme aşamasında kaç ay vade seçilecek önemlidir. Ne kadar uzun vade de bir geri ödeme tercih edilir ise o kadar oranda yüksek faiz ödenir. Bunun yanında kullanılması gereken ihtiyaç kredisi çok acil değil ise kampanyalı kredilerden kullanılır ise faiz oranları daha düşük olur.

Nakit Avans

İki şekilde nakit avans kullanılma şekli vardır. Birincisi bankada vadeli hesaba tanımlı avans hesabı, ikincisi kredi kartı aracılığı ile kredi kartı limiti dahilinde kullanılabilecek nakit avans. Vadesiz hesapta tanımlı olan avans hesabı belli bir limit dahilinde ama faiz oranı öbür seçeneklere göre düşüktür. İkinci alternatif kredi kartı ile nakit avans faizi daha yüksektir. Geri ödeme için vade süresi ne kadar az seçilir ise daha düşük bir faiz ödeme imkanı olur.

Hangisi Seçilmeli

İhtiyaç kredisi ile nakit avans kıyaslandığında nakit avans tercih etmek daha avantajlıdır. Çünkü nakit avans seçeneğinin faiz oranı ihtiyaç kredisinden düşüktür. Doğal olarak daha az faiz ödemesi kişiye avantaj sağlar.

Fakat bu durum ihtiyaç olunan nakit miktarına göre değişir. Avans hesabı ya da kredi kartı limiti yeterli gelmediği takdirde mecburen ihtiyaç kredisine yönelmek gerekebilir. İhtiyaç olunan rakama göre karar verilir. Nakit avans yeterli ise nakit avans çekmek gerekir. Nakit avans yeterli gelmiyor ise bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarının hepsine bakılarak hangisi en düşük oran da faiz uyguluyor ise onu seçmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git