Kesin Onaylı Kredi Başvurusu

Kesin Onaylı Kredi Başvurusu
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 334 kez okundu.

Kesin Onaylı Kredi Başvurusu
Para belirli zamanlarda herkesin ihtiyacı olan bir gereksinim olarak karşımıza çıkmaktadır. Böyle zamanlarda eşten ve dosttan para almak yerine bankalara başvurmaktayız. Bankalardan alınan krediler vasıtasıyla mevcut ihtiyaçlarımızı giderme yolunda girişimlerde bulunuyoruz.
Kredi başvurusu yapmadan önce bilinmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar içinde de en önemlisi kredi notu değerlendirmesidir. Kredi notu değerlendirmeleri müşterilerin bankalardan aldıkları ürünlerin geri ödemesi konusunda gösterdikleri tavırlara bakılarak oluşturulmaktadır. Kredi notu bu kriterler dışında birçok unsurun bir araya getirilmesi akabinde ortaya çıkan bir değerlendirme tablosudur.
Banka müşterisinin yaş durumu, sağlık durumu, sigortalılık süresi gibi kriterlerde bu konuda değerlendirme unsuru olmaktadır. 0 ile 1900 puan aralığında değerlendirmeye tabi tutulan bir puan tablosudur. Her puan aralığı müşterinin bir riskini oluşturmaktadır. Bankalarda risk durumuna göre müşterilerine kredi vermektedirler. Kesin onaylı kredi alabilmek için kredi notunun belirli bir puanın üzerinde olması gereklidir. Belirli durumlarda kredi almak ciddi anlamda zorlaşmaktadır.
Bankalar Kredi Verirken Güvence İsterler mi?
Bankaların büyük bölümü kredi verme aşamasından müşterisini birçok değerlendirme aşamasına tabi tutarlar. Bu aşamalar ciddi anlamda uzun da sürebilir kısa da sürebilir. Banka kredi çekmek isteyen müşterinin finansal durumuna göre müşteriden güvence anlamında bir mal göstermesini talep edebilirler.
Müşterinin üzerine kayıtlı olan bir ev, araba, dükkan, taşınır, taşınmaz herhangi bir mal bankaya güvence olarak gösterilebilir.
Kredi Notu Değerlendirmesi ve Not Aralıkları
Bankalar daha önceden belirlenmiş puanlar ile müşterilerine kredi vermektedirler. Bu puanlar sayesinde kredi değerlendirmesi oluşturulmaktadır. Kredi risk oranı adıyla anılan değerlendirme ölçütü bankaların gözündeki en net değerlendirme kriteridir.
0 ve 1900 puan arasından bir değerlendirme tablosu üzerinden değerlendirmeye tabi tutulan tüm müşteriler puanlarının karşılığında ortaya çıkan risk oranlarına göre kredi alabilirlik faktörü belirlenir. Bu puanlama sisteminde önemli olan ise puanın 1100 puandan daha aşağıda olmamasıdır.
Bankaların Kesin Kredi Vereceği Müşteri Tipi
Bankaların müşteri değerlendirme kriterleri içinde kredi notu değerlendirmeleri önemli ölçüde yer almaktadır. Bankaların kredisini kesin vereceği müşteriler ise kredi notu değerlendirmesine göre puanı 1100 ve 1900 puan skalasında bulunan müşterilerdir. Puanı 1100 ile 1499 olan müşterilerde de çok fazla sıkıntı çıkarmamaktadır. 1100 puan altında kalan müşterilerin kredi alabilmesi neredeyse imkansız olarak görünmektedir. Belki bankaya bir güvence göstererek kredi almak mümkün olabilir. Bunun dışında kredi notu yeterliliğini sağlamak gereklidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git