Kredi Başvurusu, Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Kredi Başvurusu, Kredi Notuna Etki Eder Mi?
31 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 297 kez okundu.

Kredi Başvurusu, Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Kredi günümüzde bireysel kullanıcılar için harcamalarını finanse etmekte sıklıkla başvurulan bir yöntem haline geldi. Kredi kullanımının bu kadar yaygınlaşmasında ise kişilerin ortalama gelirlerinin bazı ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalması ve bankalar arasındaki rekabetin uygun kredi imkanlarını ortaya çıkarması olarak gösterilebilir. Hal böyle olunca kredi başvurusu yapan insan sayısı her geçen gün artıyor ve kredi ile ilgili çeşitli sorular gündeme geliyor bu soruların en başta geleni ise kredi notu nedir?

Kredi notu bankaya kredi başvurusunda bulunan müşterinin finansal geçmişi hakkında bilgi veren en temel kriterdir ve başvuru yaptığınız kredinin onaylanması açısından en temel belirleyicidir. Kredi notu şu ölçütlere göre belirlenir.

  • Kredi veya Kredi kartı Ödemelerinin Düzenli yapılıp yapılmadığı
  • Ödemelerde aksama varsa aksama süresi
  • Başvuru sahibinin borçluluk Durumu
  • Kredi Kartının kullanım ve Ödeme yüzdesi

Kredi Başvurusu Yapmanın Nota Etkisi

Kredi başvurusu yapacak müşterilerin aklına ilk gelen soru kredi başvurusu yapmak kredi notuna etki eder mi? bu soruya verilecek en kesin cevap ise kredi başvurusu yapmak kredi notunu etkilemez olacaktır. Kredi notu belirli dönemler arasında hesaplanır ve bu dönemler genelde 6 aylık zaman dilimlerini kapsar. Dönemsel olarak kredi notu belirleme uygulamasına geçilmesinin en temel nedeni gereksiz not düşüşünü önleyerek daha etkin bir sistem oluşturmaktır. Kredi sorgulaması yapmak kredi notunu düşürmese de reddedilen kredi başvuruları kredi notunu düşürür bu nedenle başvurunuzun reddedilmesi halinde yeni başvuru yapmak için 6 ay beklemek en doğru karar olacaktır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi başvurularının onaylanmasında en temel kriter kredi notu olduğundan kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmaması ve kredi notunuzu yükseltmek için şu hususlara dikkat etmelisiniz.

  • Düşük tutarlı bir kredi alıp düzenli şekilde ödeyin.
  • Kredi Kartınızı aktif bir şekilde kullanın ve Düzenli olarak borcun tamamını kapatın.
  • Geliriniz düşük ise belgelene bilir gelirinizi bir şekilde yükseltin.
  • Kredi başvurusu yaparken kredi notu yüksek bir kefil getirin.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git