Kredi Dosya Masrafı Hesaplaması

Kredi Dosya Masrafı Hesaplaması
29 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 289 kez okundu.

Kredi Dosya Masrafı Hesaplaması – ?
Banka kredileri genel olarak tüm nakit ihtiyaçları için ilk başvurulan mercilerdir. Genellikle kişi ve kurumlar özel amaçları doğrultusunda belirli şartlar altında geri ödemek kaydı ile belirlenen tutarı belirli bir faiz oranı üzerine eklenerek geri ödemeleri ile oluşturulan sözleşmenin tümünü kapsar. Kredi seçenekleri birçok farklı şekilde çekilebilir.
İhtiyaç kredisi, ev kredisi, araba kredisi gibi farklı kredi çeşitleri bulunduğu gibi faiz oranları ve geri ödeme koşulları farklılık gösterir. Her kredinin kendine özel şartları vardır. Kredi çekerken ilk karşımıza çıkan giderlerden biri dosya masrafı, sigorta masrafı gibi masraflardır.
Kredi kullanmak isteyenlerin karşısına çıkan ve birçok farklı düşünceye yol açan dosya masrafı her krediye, bankaya ve çekilen tutara göre farklılık göstermekte ve farklı şekilde belirlenir ve hesaplanarak tüketiciye yansıtılır. Kredi dosya masrafı hesaplaması – kredi dosya masrafı ne kadar? Gibi sorulara cevap arayan tüketiciler için en detaylı bilgileri bankaların vermesi mümkündür.
Dosya Masrafı Hesaplama
Kredi çekerken karşımıza çıkan dosya masrafı her bankaya göre farklılık gösterir. Her bankanın genel şartları içerisinde bulunan dosya masrafının yasalar gereği belirli bir limiti bulunmakta olup ücret yönetmeliğine göre çekilen tutarın en fazla binde 5’i gibi bir tutar alınır. Bu belirlenen fiyatı aşma yetkisi olmaz.
Bankalar kredi alacak müşterilerine bu yönetmelik hususuna bağlı kalarak kredi dosya masrafı almak zorundadır. Genel olarak çekeceğiniz kredi miktarına bağlı olarak değişim gösterir. Banklar kredi vermeden önce belirlenen masraf tutarını müşteriye belirtmek zorundadır.

Bankalardan çekilen kredi seçeneklerine göre dosya masrafı farklılıklar göstermektedir. Genel olarak çekeceğini tutara göre dosya masrafı farklılıklar gösterir. Çekeceğiniz limit yüksek ise dosya masrafı daha fazla ödemek zorunda kalırsınız. Dosya masrafı genel yasalar içinde belirli limitlere göre olmak zorundadır. Çekeceğiniz limite göre her banka dosya masrafı almayabilir.

Bankalardan gerekli durumlar için çekilen kredi seçeneklerinde dosya masrafı ödenebildiği gibi dosta masrafsız kredi seçenekleri sunan bankalarda bulunur. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bankalar dosya masrafı talep etmediklerinde faiz oranlarını daha yüksek tutabilir. Dosya masrafı yerine sigorta masrafı ve farklı masraf çeşitleri ile sizden daha fazla para talep ederek, aslında dosya masrafını almış olur. Dosya masrafsız kredi seçenekleri genel olarak daha az tutarlı kredi seçenekleri gibi seçenekler için geçerli olabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git