Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
30 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 310 kez okundu.

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Geçmişte kullandığı kredi ya da diğer kredili ürünlerin ödemelerinde sıkıntıya düşen tüketicilere de kredi verilebilmektedir. Aslında kredi sicilinin bozuk olmasının bazı muğlak yanları var. Kredisi nedeniyle ödeme düzensizliği yapmış tüketiciler ile yasal takibe alınmış ya da avukatlık olmuş tüketicilerin bankalar tarafından değerlendirilmesi arasında tabi ki ciddi farklılıklar vardır.
Örneğin idari takip aşaması, yasal takipten (avukatlık olma) bir önceki aşamadır ve kredi dosyası idari takipte olan biri ile avukatta olan kişinin kredi skoru da birbirinden farklıdır. Dolayısı ile kredi sicilinin bozuk olması kredi kullanmaya engel değildir, geçmişte kredi dosyası avukata verilmiş olsa dahi.
Zira bir süre sonra tüketici geçmişte yaşadığı sıkıntıların aksine kredi skorunu yükseltmiş olabilir, bunun önünde bir engel yoktur. Ancak bazı bankalar icralık olduğu ya da yasal takibe alındığı sırada da, tüketicilere kredi verebiliyor.

Aslında kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar sanıldığının aksine az değildir. Birçok bankadan kendisine uygun olabilecek krediyi bulabilir tüketici. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi, Akbank ve Finansbank hali hazırda takip aşamasında olan, kredi sicili kötü olan tüketicilerin kredi taleplerini olumlu sonuçlandırabiliyor.
Bankanın Sicili Bozuk Kişiden İstediği Şartlar Nelerdir?
Sicili bozuk tüketici ile kredi skoru yüksek tüketicinin kredi taleplerinin değerlendirilme kriterleri tabi ki birbirinden farklıdır. Bankalar kredi başvurusu için tüketiciden her koşulda gelir beyan etmesini talep ederler. Kredi miktarında bir sınır vardır.
Örneğin 500 bin TL kredi talebinde bulunamazsınız, sınır 100 bin TL’dir. Banka sizden kefil isteyebilir, kefil isteme durumu bankadan bankaya ve tüketiciden tüketiciye değişebilir. Normal koşullarda istemediği bir takım evrakları, güvenceleri bankanız sizden isteyebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git