Kredi Taksitini Erken Ödemek – Krediyi erken kapatmak

Kredi Taksitini Erken Ödemek – Krediyi erken kapatmak
1 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 273 kez okundu.

Kredi Taksitini Erken Ödemek –
Herkes zaman zaman nakite ihtiyaç duyabilir. Özellikle vefat, gayrimenkul alımı, zamansız kaza, doğal afet, doğum ya da yatırım gibi sebeplerden dolayı her yıl çok sayıda insan banka kredisi çekmektedir. Bankalar belli bir faiz karşılığında kişiye nakit para temin eder.
Ara Ödemeler Yapmak ya da Borcu Kapatmak
Kişi de her ay belli miktarlarda ödemeler yaparak belirtilen süre sonunda borcunu bankaya geri öder. Ancak bazen bankalara borçlu olan kişiler çektikleri kredileri toptan kapatmak ya da belli bir miktarını peşin ödemek isterler. Bu tarz durumlarda ödenen kredi türüne göre değişiklikler söz konusu olur.
İhtiyaç Kredilerinde Erken Ödeme ya da Erken Kapatma
Pek çok insan bankalarda bireysel ihtiyaç kredisi kullanır. KKB notuna göre çekeceği tutar belirlenir ve 36 aya kadar bölünür. Ancak kişi bunu erken kapatmak isterse bekleyen taksitlerinin faizlerinden muaf tutulur. Örneğin kişi 20.000 TL ihtiyaç kredisi çekmiş ve bunu da 36 aya bölmüş olsun. Eğer kişi bu kredisini 12. Ayda toptan kapatma kararı alırsa bekleyen 24 aylık taksitin yalnızca anaparasını öder ve faizi banka tarafından otomatikman silinir.
Böylelikle kişi erken kapama yaptığı için faiz indirimi denilen durumdan yararlanmış olur. Aynı şekilde kişi erken kapama yapmak değil de, belli bir kredi tutarını yatırmak isteyebilir. Yani aynı örnekteki kişi toptan geri kalan borcunu ödemek yerine 5.000 tl tek seferde ödemek ister. Bu tarz durumlarda da ya kişinin aylık ödenecek taksit tutarları düşürülür ya da taksit sayısı revize edilir. Yine faiz indiriminden yararlanılan bu durumda nasıl aksiyon alınacağına müşteri karar verir. Her iki durumda da müşteri banka tarafından uygulanan faiz indiriminden yararlanacaktır.
Konut Kredilerinde Erken Ödeme ya da Erken Kapatma
Konut kredilerinde erken ödeme ya da krediyi kapatma durumu maalesef her banka için aynı şartları taşımayabiliyor. Özellikle faizler düştüğünde kredisini yeniden yapılandırmak isteyen bireyler bu anlamda büyük sorunlar yaşayabiliyor. Çünkü konut kredisi faizleri düştüğünde, mevcut konut kredisi olanlar bundan yararlanamıyor.
Yalnızca yeni konut kredisi çekecek adaylar için bu faiz oranları geçerli oluyor ancak konut kredisi ara ödeme ve kapatmak durumları ihtiyaç kredileri ile aynı şartları taşıyor. Konut kredilerinde genellikle ara ödeme yapılarak aylık ödenecek taksit tutarlarının düşürülmesi hedeflenir. Böylelikle borçlu kişi hem faiz indiriminden yararlanacak hem de aylık daha az taksit tutarı ödemiş olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git