Kredi ve Kart Borcu Kaç Defa Yapılandırma Olur?

Kredi ve Kart Borcu Kaç Defa Yapılandırma Olur?
23 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 935 kez okundu.

Kredi ve Kart Borcu Kaç Defa Yapılandırma Olur?

Çektiği kredinin aylık geri ödemesini düzenli olarak yapmayan ve kredi kartı ile harcadıklarını geri ödemeyen kişilerin borçları daha da birikecektir. Bankalara ödemediği borçları bir hayli biriken kişiler için en mantıklı yol, borç yapılandırması olacaktır.

Borcunuz yapılandırmaya girdiği zaman belirli vadeler halinde aylık olarak ödeyebilirsiniz. Normal şartlarda her vatandaşa bir kez yapılandırma hakkı verilir. Ancak ilk yapılandırmayı aldıktan sonra borçlarını yine ödemeyen kişilere, son bir kez takip yapılandırması hakkı tanınır.

Takip yapılandırması; borcun avukatlara devredilmeden önce son bir kez ödenme fırsatı verilmesidir.

Yapılandırılan Borç Ödenmezse Ne Olur?

Borcunu yapılandırmaya sokan kişiler kredi işlemlerinde olduğu gibi belirli sözleşmelere imza atarlar. Böylece borcun ödenmemesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar da kabul edilmiş olur.

Borç yapılandırması bankaların yasal takip başlatmadan önce tanıdığı son şanstır. Yapılandırılan borçlar ödenmediği taktirde devam eden borç avukatlara devredilir.

Yasal takip sürecinde avukatlar kişilere son bir kez ihtar çekerek borcu 1 hafta gibi bir sürede ödemelerini ister. Söz konusu sürelerde borcu geri ödemediğiniz zaman hakkınızda icra işlemi başlatılır.

Kredi borç yapılandırması ile ilgili tüm işlemleri doğrudan banka şubesinden tamamlamanız gerekiyor. İnternet üzerinden ya da mobil bankacılık sistemlerinden borç yapılandırma talebi vermek mümkün değildir.

Kişilerin sağlam teminatlarla banka şubesine giderek ikna edici bir konuşma yapması gerekiyor. Bankalar, borcu geri ödeme konusunda istekli olduğunuzu görmediği sürece yapılandırma talebini kabul etmeyecektir.

Bu aşamada elbette üzerinize kayıtlı olan bir varlığı ipotek etmeniz, yapılandırma başvurusunun olumlu sonuçlanmasını sağlar.

Borç Yapılandırma Şartları Nelerdir?

Kredi ve kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen kişilerin öncelikle kredi sicilinde bir bozukluk olmaması gerekiyor.

Kara listede olan ya da kırmızı kalem yiyen kişiler zaten geri ödemede güvensiz olarak görünen kişilerdir. Bankalar bu kişilerin yapılandırma borçlarını ödeyeceğine hiçbir şekilde ikna olmayacaktır. Ayrıca kredi notunun da çok riskli seviyelerde bulunmaması gerektiğini belirtebiliriz. Borç yapılandırmasında bankanız sizlerden yeni bir gelir belgesi de isteyebilir. Düzenli bir gelirin olması, bu aşamada yapılandırma başvurusunun sonucunu doğrudan etkiler.

Etiketler:

Kredi ve Kart Borcu Kaç Defa Yapılandırma Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ayhan kale dedi ki:

    merhaba bende 1 kez kredi kartı yapılandırma işlemi yaptım borcunuza sadık kalmalısınız. sonraki ödemelerinizi aksatmayın

Sayfa başına git