Kredilerin Faiz Oranları Düşer Mi ?

Kredilerin Faiz Oranları Düşer Mi ?
25 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 509 kez okundu.

Türlü gereksinimleri için kredi çekmeyi düşünen kişiler son dönemlerde kredi düşer mi beklentisi içine girdiler. Geçtiğimiz sene Türkiye’de yaşanmış olan siyasal belirsizlikler ve toplumsal krizler, Türkiye’deki faiz miktarlarını arttıran nedenlerden olmuştur. Siyasal belirsizlik geçtiğimiz aylarda hükümetin kurulması ile bitmiş oldu. Bu da sektörlerde bir bahar havası gelmesine ve faiz miktarlarının çabucak düşüşe geçmesine neden oldu. Ancak kredi faizlerini etkileyen tek faktör olarak politik durumu göstermek oldukça doğru olmaz. Bu yüzden bütün yanlarıyla ele alınarak kredinin düşeceği ya da yükseleceği yorumu yapılabilir.

Sene İçerisinde Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

Geçtiğimiz seçimler öncesine dek gündemde büyük çalkantılar duyuluyordu. Bu da gün geçtikçe kredi faiz miktarlarının yükselmesine sebep oluyordu. Seçimlerden sonra ise bu tablo tam aksine döndü ve anında pozitif bir etki göstermeye başladı. Öncelikle borsa yükselişe geçmeye başladı. Bununla beraber ise dolar, altın ve faizlerde düşüşler meydana geldi. Bütün bu hareketlilikler yönümüzün kredi faizlerine çevrilmesine neden oldu. Fakat şu anda yeniden seçim havasına girilmesi hem dövizlerin hem de faizlerin ateşinin çıkmasına neden oldu.

Kredi faizlerinde her bankanın kendine özgü belirlediği bir politika yer almaktadır. Ancak kredi faiz miktarlarının birbirine yakın olmaları istenir. Zira bankalar arasında gerçekleşen yarış bunu gerekli kılar. Yaklaşık olarak bir kredi faiz miktarına bakarak oldukça yüksek olan bir kredi kişi yönünden tercih edilmez. Daima en az faiz miktarına sahip olan krediler ilk olarak tercih edilir. Rekabet atmosferinde bir bankanın kredi faiz miktarının düşüşe geçirmesi, öteki bankaların da denge siyaseti izleyerek düşüşe geçirmesine neden olabilmektedir.

Türkiye’de de kredi faiz miktarlarının düşmesinde etki eden nedenlerden bir tanesi de bu olmaktadır. Ancak dış ülkelerde de yaşanan olaylar, yurt içi politik olaylar ve başka yaşanan olaylar gösteriyor ki Türkiye’deki kredi faiz miktarlarındaki düşüşler başlayacak. Bilirkişilerden alınan verilere göre yaz sezonuna kadar kredi faizlerinde bir düşme olması bekleniyor. Ancak bu düşme öyle aniden değil, yavaş yavaş ve devamlı olacak. Şu anda hatırı sayılır bir düşme olması için piyasalar ve öteki bütün koşullar daha olgunlaşmadı.

kamu bankaları faizleri bir nebze olsun düşürmeye başladı ;

Halk günü ihtiyaç kredisi   %1,18 faiz oranı 48 ay vade seçenekleri ile

Halkbank konut kredisi  tıklayınız. %0,98 faiz oranı 120 ay vade seçenekleri

Ziraat bankası  konut kredisi  tıklayınız. %0,98 faiz oranı 120 ay vade seçenekleri

Vakıfbank konut kredisi  %0,98 faiz oranı 120 ay vade seçenekleri 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git