Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?
6 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 344 kez okundu.

Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

Tarım kredisi, tarım alanında gerekli gelişmelerin sağlanması ve bu gelişmeler sonucunda artan ülke nüfuslarının ihtiyacı olan besin maddelerini karşılayabilmek için verilir. Bununla birlikte, bu besinlerin standartlara uygun ve kalite belgelerine uygun olarak üretilmesini sağlamak için verilir. Ülke ekonomisi içinde dışa bağımlılığı azaltma için verilir.

Tarım kredileri sanılanın aksine sadece bitkisel ürünler için verilmemektedir. Tarım tanım olarak, bitkisel, hayvansal ve su ürünlerinin üretimi ve pazarlanmasını kapsamaktadır. Bu yüzden bitkisel üretim yanında hayvansal üretim ve bununla birlikte su ürünleri denilebilecek tatlı su ve tuzlu su balık üretimi gibi alanlarda verilen krediler, tarım kredilerini oluşturur.
Tarım Kredisi Alma
Tarım kredisi kullanabilecek olan çiftçiler, ilgili konuda hazırlayacağı fizibilite raporları kendi bilgileri ile değerlendirip uygunluğunu denetledikten sonra, ilgili raporlar kredinin alınacağı kuruma teslim edilir. Kurum tarafından atanmış olan ve bilir kişilerden oluşan bir komisyon tarafından incelenen raporlar uygun görülürse işleme konur.
İşleme konan raporlar, istenen kredi tutarı ve yapılacak olan iş ile ilişkilendirilerek bir takım değerlendirmeye tabi tutulur. Bu değerlendirmeler uygun görülürse kredi kişinin kullanımına sunulur. Ancak kredi kullanıcıları, aldıkları krediyi yaptıkları harcamalar göre faturalandırıp kuruma teslim etmek zorundadırlar.

Tarım kredileri, daha önceki dönemlerde sadece devlet eliyle yönetilmekteydi. Son zamanlarda artan özel kurumların da bu konuda atılımları sonucu tarım kredilerinin özel kurum vasıtaları ile verilmeye başlamıştır.
Bu kurumlar özel bankalar, bölgesel olarak kurulmuş çiftçi örgütleri ve kooperatiflerden oluşmaktadır. Bu kurumlar için bir takım dezavantajlar bulunmaktadır. Bu dezavantaj, özel kurumların bu tür kredileri sağlarken kullanmış oldukları faiz oranları, devlet tarafından sağlanan kredilere oranla daha fazla olmasıdır.

Bitkisel Üretim Kredileri

Bitkisel Üretiminize Destek, Ziraat’ten!

Genel Bilgiler

Tarla, bahçe, örtü altı, topraksız, su kültüründe üretim vb. çeşitli bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren gerçek/ tüzel kişi üreticilerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için sunulan kredilerimizdir.

Tahıllar, endüstri bitkileri, yağlı tohumlar, baklagiller, yumrulu bitkiler, yem bitkileri, tıbbi ve aromatik bitki ve sertifikalı tohumluk yetiştiriciliği, sertifikalı tohum işleme ve pazarlama, tarla sebzeciliği,  meyve yetiştiriciliği, serada meyve ve sebze yetiştiriciliği, açıkta ya da serada iç/dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği vb. gibi bitkisel üretim konularında yapılan yatırım ve üretim faaliyetlerinin finansmanına yönelik olarak kredi kullanılabilmektedir.

Özellikleri

Bitkisel üretim kapsamında ihtiyaç duyulan;

  • Tohum, gübre, ilaç, yakıt, nakliye, pazarlama, çeşitli demirbaş alımı, bakım-onarım, sigorta, kira vb. konulara ilişkin giderlerinizi, İşletme Kredilerimiz ile,
  • Sera, soğuk hava deposu, bağ, meyve bahçesi vb. tesislerin kurulması veya satın alınması, proje bütünlüğü içerisinde yatırımla birlikte değerlendirilen derin kuyu açılması, sulama sistemleri kurulması, yatırımın yapılacağı tarlanın alımı dahil diğer yatırım harcamaları ile işletmelerin ihtiyaçları ile orantılı güneş, rüzgar veya biogaz enerji yatırımlarına ilişkin harcamalarınızı Yatırım Kredilerimiz ile,

karşılayabilirsiniz.

Koşullarınız ile üretim yaptığınız konu uygunsa ve ilgili yılda yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan kriterleri sağlıyorsanız sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilirsiniz.

Başvuru Kanalları

 

Bir Başka Tarım Kredisi Veren Banka İse Denizbank

Denizbank Aracılığı İle Çiftçilerimize Özel Kredi İmkanları Uygun Ödeme Koşulları aşağıda belirtilmiştir.

Genç Çiftçilerin de yüzünü güldürüyoruz…

DenizBank’tan genç çiftçilere büyük destek!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçi Hibe Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan çiftçilerimize 7 yıla varan vade ve %1,29’dan başlayan faiz oranı ile çok özel koşullarda kredi imkanı!

Üstelik hasat vadesine göre 18 aya varan ödemesiz dönem avantajı ile…

Genç Çiftçi Tablosu
Kredi Tutarı (TL) Vade (Ay) Taksit Sayısı Aylık Faiz Oranı (*) Masraf Tutarı (TL) Yıllık Taksit Tutarı (TL) Toplam Vergi (TL) Sigorta (TL) (**) Aylık Maliyet Yıllık Maliyet
10,000 84 7 1.29% 150 2,494.68 355 242 TL 1.36% 16.31%

(*) Kredi tutarı farkı olmaksızın krediye ek olarak 3 adet ürün (TARSİM Sigortası, Bağ-Kur ödemesi ve fatura ödeme talimatı) alan müşterilerimiz için geçerli olan faiz oranıdır.

(**) Sigorta bedeli 7 yıl için toplam olup tek seferde tahsil edilmektedir.

sürekli Güncellenecektir…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git