Anaç Hayvan Desteği

Anaç Hayvan Desteği
6 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 5 kez okundu.

Anaç Hayvan Desteği

2018 senesinde de Anaç hayvan desteği devam ediyor. Üretimin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalardan biri olan hayvan desteklemeleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlara umut oluyor. 200 TL destek ödemesinin yapılacağının söylenmesi üzerine çiftçiler hayvan destekleri için başvurulara da başladı. Buna göre hayvan desteklerine başvurmak için aranan öncelikli şartlar da şunlar olacak:
Sadece bakanlık sistemine kayıtlı olan çiftçiler yararlanabilecek
Doğum yeri Türkiye olan vatandaşlar başvurabilecek
Besi süresi bitmiş olan erkek sığır manda dail olan hayvan desteğinde kesimler sadece kesimhanelerde yapılacak
Sözleşmeli olarak besicilik faaliyeti yapan çiftçiler yararlanabilecek
1 ile 300 baş arası kesilen her hayvan başına bu destekler verilecek.

Hayvancılık Destekleri

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 senesi içerisinde verilecek destekleri açıkladı. Çiğ süt desteği gibi farklı destek paketlerinin olduğu uygulamalar sayesinde çiftçiler bu yıl da üretimlerini arttırmayı hedefliyor. Anaç hayvan desteği dışında Bakanlık tarafından verilen diğer destekler, besilik sığır desteği, buzağı desteklemesi, çoban istihdam desteği gibi ayrılıyor. Öne çıkan bazı destekler:
Malak ve anaç manda desteği: TÜRVET’e kayıtlı olunması şartı aranan bu destek sadece 01.01.2018 ile 31.12.2018 yılları arasında doğmuş malaklar için veriliyor.
Anaç koyun ve keçi desteği: Yaşları 15 ile 90 ay arasında olan koyun ve keçilere verilecek olan destek türüdür.
Tiftik keçisi yetiştiriciliği: Hayvanların Türvet’e kayıtlı olması şartı aranıyor. Bu sayede tiftik üretiminin arttırılması amaçlanıyor.
Çiğ süt desteklemesi: Destekleme için 1 kg süt tozuna karşılık belirlenen süt miktarına göre hareket edilecek ve hayvanların TÜVET’e kayıtlı olması zorunlu tutulacak.
Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesi: Anaç sığırların başvuru yapılabilmesi için ıslahsoy kütüğüne kayıtlı olması gerekecek.
Düve alım desteği: Sadece yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen illerdekiler bu destekten yararlanabilecek.

Anaç Sığır Desteği 2018

Anaç sığır desteği teşviklerinden faydalanmak için öncelikle başvuru şartlarını yerine getirmeli ve belgelerinizi eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Bu desteklerden yararlanabilmek için Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Vakıf Katılım Bankası gibi bankalara da başvurabilirsiniz. Devlet destekleri olduğu için, tamamen devlet bankalarıyla çalışılmaktadır.
Anaç sığır desteklerinde hayvanların TÜRVET’e kayıtlı olması gerektiğini unutmamalısınız. E-ıslah sistemine kayıtlı olan hayvanlar için geçerlidir. Aşıları ve bakım şartları da başvuru esnasında dikkate alınacaktır. Çiftçilerin devlet onaylı olarak çalışıyor olması ve tüm prosedürleri yerine getirmesi, devlet destekleri için önemli kriterler arasında sayılmaktadır. Detaylı bilgi ve Büyükbaş hayvan hibe kredisi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na danışabilir, başvurular için bankalara giderek de bilgi alabilirsiniz.

Damızlık Sığır Desteği

Çok sayıda çiftçi düve yetiştiriciliği yaparak hem geçimini sağlamakta hem de ülkenin üretimine katkı yapmaktadır. Düve ya da sığır olarak tarif edilen bu hayvanlar belirli bir yaş aralığında bulunursa devlet desteklerine sahip olabilir. Ülkemizde üretilen etlerin malesef az bir kısmı dana etidir. Düve desteği 2018 senesinde de devam ettiği için bu etler sığır ya da düve olarak satılmaktadır. Satılan etlerin çoğu sığır etidir. Sütçü inek ırkları da çiftçinin üretimde aktif olduğu alanlardan biridir.
Hayvan Desteklemeleri Ne Zaman Verilecek?
Hayvancılık destekleri 2017 yılında olduğu gibi 2018 senesinde de devam ediyor. Hayvancılık destekleri 2018 senesinde arttığı için çiftçi bu seneden daha da umutlu gözüküyor. Önemli olan hayvanların gerekli şartları taşıması ve üreticinin eksiksiz belgelerle başvurması oluyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndaki güncel bilgilere göz atarsanız başvuru tarihleriyle alakalı daha net bir bilgi edinebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git