Anaç Sığır Desteği 2018

Anaç Sığır Desteği 2018
29 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 151 kez okundu.

Anaç Sığır Desteği 2018

Devlet’ten anaç sığır desteği verilmektedir. Anaç sığır desteği verilme şartlarını, kimlere verilecek olduğunu ve ödemelerin nasıl yapılacağına ilişkin bilgileri aşağıda detayları ile bulabilirsiniz.

2018 Yılı Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

2018 hayvancılık destekleri ve bu kapsamda kimlerin ve hangi hayvanların dâhil olduğunu belirten liste aşağıda yer almaktadır.

 • Programlı aşı ve küpe uygulaması,
 • Atık desteği,
 • Hayvan hastalığı tazminat desteği,
 • Damızlık ana arı ve ana arı desteği,
 • Hayvan genetik kaynaklarının geliştirilmesi desteği verilmektedir.

Anaç Manda Desteği

Bu destekten faydalanmak isteyenler, işletmelerini ve anaç mandalarını TÜRKVET’e kayıt ettirmek zorundadır. Başvurular 1 Kasım 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

Malak Desteği

1 Ocak2018 ve 31 Aralık 2018 ayları arasında doğan malaklar için geçerlidir.

Anaç Koyun Ve Keçi Desteği

Bu destek, 2 Kasım 2018 tarihinde 15 ve 90 ay arasında bir yaşa sahip anaç koyun ve keçiler için verilecektir. Yaş aralığı dışında bulunan hayvanlar destekten yararlanamayacaktır. Bağlı bulunulan; Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliğine 1 Eylül ve 2 Kasım 2018 tarihleri arasında başvuru yapılması gerekmektedir.

Buzağı Desteği

1 Ocak 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasından doğan buzağılar için geçerlidir. Bakanlık kayıt sistemine girişi yapılmış ve doğduğu işletme bilgisi ve buzağının anasının kayıtlı olması gerekmektedir. Başvurular iki döneme yayılmıştır. 2 Temmuz 2018 ilk dönemdir. 2 Mayıs 2019 ve 1 Temmuz 2019 arası ise 2. dönem olarak kabul edilmiştir.

Hastalıktan Ari İşletme Desteği

Sığır hayvan sayısına göre doğrudan bir destek ödeneği sağlanacaktır. Bu kapsama girmeyen bazı hayvanlar bulunmaktadır. 6 aylıktan büyük olan erkek hayvanlar ve damızlık boğalar bu destekten yararlanamamaktadır.

Çoban İstihdam Desteği

İşletmesi ve hayvanlarını TÜRKVET’e kaydını yaptıran işletmeciler faydalanabilmektedir. Minimum 200 anaç ve küçükbaş hayvana sahip olmaları gerekmektedir. Ortak otlatma işlemini bulunduğu köy adına yapan çobanlar da bu destekten faydalanabilecektir. Bu koşulları yerine getiren işletmeler ve çobanlar bu destekten faydalanabilirler. 1 Haziran 2018 ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında başvurularını il veya ilçe müdürlüklerine giderek yapabilirler.

 

Düve Alım Desteği

Düve alım desteği Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından karar verilen yerlerde uygulanacaktır. TÜRKVET’e kayıtlı işletme sahipleri faydalanabilir. Ayrıca bu destek kapsamında alınan düvelerin 2 yıl satışının yapılamayacağına yönelik kural bulunmaktadır. Başvuru yapacak kişiler bu şartı kabul etmiş sayılırlar.

Arılı Kovan Desteği

Bu destekten faydalanmak isteyen işletmeciler için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelik olarak AKS’ye yani Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı olunması gerekmektedir. İşletmenin minimum 30 adet arılı kovanı bulunması da şartlar arasında yer alıyor. 30 ve 1000 arasında kovan için yardım desteği sağlanacaktır. Destek almayan isteyen işletmecilerin, bağlı bulunduğu yetiştirici grubuna 20 temmuza kadar başvuru yaptırması gerekmektedir.

Çiğ Süt Desteği

İşletmesi ile birlikte hayvanlarını da TÜRKVET’e kayıt ettiren işletmeciler bu destekten faydalanabilecektir. Destekleme yapılırken 1 kilogram süt tozuna göre belirlenen süt miktarı göz önünde bulundurulacaktır. 1 kilogram süt tozunun süt miktarına kadar veren kurum, bakanlıktır. Ayrıca destekler dönemsel olarak ve bakanlığın belirleyeceği miktarlar üzerinden yapılacaktır.

Tiftik Keçisi Yetiştirme Desteği

Tiftik keçisinin TÜRKVET’e kayıtlı olma şartı bulunmaktadır. Ayrıca Tiftik ve Yapağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve buna bağlı bulunan diğer kooperatifler ile Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştirici Birliklerine satılmış olması şartı da koyulmuştur.

Tiftik Üretimi Desteği

Tiftik keçisi yetiştirme desteği ile aynı şartlara tabi tutulmaktadır.

Anaç Hayvan Destekleri Kapsamında Verilecek Olan Ücretler

Hayvancılıkta hibe destekleri 2018 ücretlerini aşağıda listelenmiştir. Aşıları tamamlanmış ve 4 aylık ve üstü yaşa sahip buzağılar için 350 Türk Lirası,

 • Malaklar için 150 Türk Lirası,
 • Kütüğe kayıtlı buzağılar için 500 Türk Lirası,
 • Kütüğe kayıtlı malaklar için 400 Türk Lirası,
 • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde üretilen ve döl kontrolü testlerini tamamlamış boğa buzağıları için 50 Türk Lirası,
 • Anaç mandalara 250 Türk Lirası,
 • Çoban istihdam desteği kapsamında ise işletmelere 5,000 Türk Lirası,
 • Kütüğe kayıtlı bulunan anaç mandalara 400 Türk Lirası,
 • Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ise hayvan başına 25 Türk lirası ödeme yapılması kararlaştırılmıştır.

Yukarıda da belirtildiği gibi, Bakanlık tarafından Yetiştirici Bölgesi kapsamında seçilen bölgelere ek destek verilecektir. Ek destek kapsamından yararlanacak olan hayvanlar buzağı ve malaklardır. Ek destek ücreti ise 200 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Ayrıca Mardin, Şırnak ve Siirt’te tiftik keçilerine de ek destek verilecektir. Ek destek bedeli 20 Türk Lirasıdır. 2018 hayvancılık hibeleri bu şekildedir.

Hangi Bankalar Hayvancılık Kredisi Vermektedir?

 • İş Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • TEB – Türk Ekonomi Bankası,
 • Akbank,
 • Vakıflar Bankası,
 • Odeabank,
 • HSBC,
 • Denizbank,
 • QNB Finansbank

Tarafından işletme sahiplerine hayvancılık kredisi verilmektedir. Büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları bulunmaktadır ve her bankaya göre farklılık göstermektedir. Bağlı bulunduğunuz bankanın müşteri hizmetlerinden ya da internet şubesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, 2018 yılı itibariyle 24 ve 30 yaş aralığında bulunan gençlere de istihdam olanağı yaratmak amacıyla kredi verilmeye başlanmıştır. 30.000 Türk Lirası kadar geri ödemesiz kredi verilecek olan 15.000 bin genç bu kredi sayesinde kendi istihdam olanağını da yaratmış olacaktır. 2018 desteklemeleri ne zaman ödenecek sorusuna geldiğimiz zaman ise ödemelerin dönemlere ve bankalara göre ayrıldığını bilmekteyiz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git