Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki
24 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki

Ceviz, ülkemizde tarımı oldukça yaygın bir şekilde yapılan ve Türkiye’nin ithalat anlamında en çok talep gören sayılı ürünlerdendir. Artan ithalat ile birlikte devlet tarafından yapılan düzenlemeler, ceviz ağacı ve ceviz yetiştiriciliği ile ilgilenen çiftçilere belirli teşvikler verilmesini sağlamaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında da uygulanan teşvik sisteminin 2018 yılı boyunca da uygulanmasına karar verilmiştir.

Teşvik planı kapsamında ceviz yetiştiriciliği yapılacak alanlara ilişkin olarak halihazırda cevizlik olan alanların yanında, ceviz fidanı ekilecek alanlar da teşvik programına dahil edilmektedir. Çiftçi ve yetiştiriciler, alana yapacakları ekimlerde, fidan bedellini de bakanlıktan alabilmektedir. Bu alanlar yasal olarak 500 dekardan büyük olmaları durumunda ise bu destek belirli bir seviyeye kadar verilebilmektedir. Kişilerin ceviz yetiştiriciliği yapmaya başlayacakları durumlarda projelendirme yapmış olmaları gerekmektedir. Bu anlamda, yapılacak olan yetiştirme alanı ve ekilecek fidan sayısı gibi bilgilerin de yer aldığı beyanatnameler hazırlanmalıdır. Bu belgelere ek olarak kişiler Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunmalı ve teşvik programına dahil olmak istediklerine dair dilekçeler vermelidir.

Yapılacak olan inceleme ve ekspertiz işlemlerinde ceviz yetiştiriciliği yapılacağı belirtilen alanın belirli şart ve koşulları sağlıyor olmasına dikkat edilmektedir. Bunlar arasında alanın halihazırda çiftçilik ile uğraşılan bir alan olmaması durumunda sulama sistemi kurulmuş olması ve bakımının gerçekleştirilebileceğine olanak veren tesis ve yapılara sahip olması bulunmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesinin ardından ceviz yetiştiriciliği teşviği kapsamına alınan kişiler dönüm başı ortalama 1000 TL seviyesinde ödeme alabilmektedir. Kişiler alacakları bu miktarlara ek olarak belirli tutarlarda  kredi alma imkanına da sahip olmakta ve bu krediler alınan teşvik tutarından daha düşük miktarlarda olmaktadır. Ancak verilecek kredilerin ödemeleri 15 yıl sonra başlatılmaktadır.

Kişiler ceviz yetiştiricilerine özel olarak verilen bu teşvikleri alabilmek için halihazırda harcama yapmış olmalıdır. Ödemeler fatura karşılığında yapılmakta ve alan üzerinden belirlenen bir miktara kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. Ancak bu kredi kapsamında harcama olarak kabul edilen ve edilmeyenler bulunmakta ve kişilerin ceviz yetiştiriciliği alanında kullanılan gereçler dışındaki alanlarda tarım malzemeleri satın almaları için destek başvurusu hakkı bulunmamaktadır.

Tarım Müdürlükleri, kişilerin beyan ettiği bilgilerin doğru ve geçerli olduğunu doğulamak adına yapılacak ekspertiz işlemlerinden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Teşvik kapsamına girebilmek için belirli rapor ve incelemelerin yapılarak onay alınması şarttır. Kişilerin halihazırda ceviz yetiştiriciliği yapmak adına aldıkları banka kredileri de ödeme kapsamına dahil edilen kalemlerdendir. Belirli bir süre içerisinde bu krediye dair detayların da projelendirme ile birlikte sunulması halinde bu tutarların geri alınması imkanı da bulunmaktadır.

Ceviz ithalatının ve tüketim değerlerinin artması sebebiyle, yetiştirme ve tarım alanlarının genişletilmesi uygulaması ülkemizde 2017 yılından beri uygulanmaktadır. Bu kapsamda verilen kredileri ve teşvikleri uygun şekilde kullandığı belirlenen çiftçiler, teşvik programında öncelikli tutulmakta ve yeni alanlarda yetiştirme yapacak oldukları durumlarda alabilecekleri teşvik tutarları da artmaktadır.  15 yıl sonra geri ödemesine başlanacak krediler için uygulanan faiz oranları da %1,5-2 oranları arasındadır. Kişilerin beyan ettikleri alanlarda ceviz yetiştiriciliği yapmamaları halinde ise verilen kredilerin geri alınması söz konusu olmaktadır. Bu sebeple gerçekten sahip olduğu arazide ceviz yetiştirmesi yapacak ve bunun için projelendirme işlemlerini yapmış kişilerin kredi ve teşvik programlarına başvurması tavsiye edilmektedir. Ceviz üretimi konusunda verilen teşvikler ceviz fidan ve ağaçlarının 3 yıllık bakım masraflarını kapsayacak seviyede tutulmaktadır. Böylelikle üreticiler 5 yıl sonra mahsül vermeye başlayan ceviz ağaçlarından kazanç elde etmedikleri sürenin büyük bir kısmında devlet desteği kullanabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git