Milli Tarım Projesi ( 25 İlde Hayvancılık )

Milli Tarım Projesi ( 25 İlde Hayvancılık )
25 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

Milli Tarım Projesi (25 İlde Hayvancılık)
Milli Tarım Projesi; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanarak tanıtımı yapılmış olan, ülkedeki tarımı ve hayvancılığı kalkındırarak çiftçiye ve üreticiye destek sağlamayı amaçlayan bir projedir.
Bu projede keyfi ekim ve tarım faaliyetlerine karşı çıkılarak havzaya göre ekim prensibi belirlenmiştir. Havzaya göre ekim prensibi kapsamında hangi bölgede hangi ürünlerin daha iyi yetişeceği, hangi bölgedeki hangi ürünün daha çok su isteyeceği gibi bazı koşullar göz önünde bulundurulmuştur.
Bu sayede üreticiye şimdiye kadar da halihazırda verilen destekler özgün bir proje dahilin de bilinçli olarak verilmeye başlanacaktır. Bilinçli destek sağlanmayı maksadıyla da Türkiye’de tarımın yapıldığı istisnasız her bölge ayrı ayrı masaya yatırılmıştır.
Stratejik Bölgeler Belirlenecek ve Kaynak İsrafı Sona Erecek
Türkiye’de üretilen çok fazla ürün bulunduğundan dolayı proje kapsamında on dokuz adet stratejik ürün belirlenmiştir. Bu stratejik ürünlerin hangi bölgede daha az maliyetle ve daha verimli şekilde üretileceği de değerlendirmeye alınmıştır.
Üreticiye sağlanacak olan havza destekleri de buna göre kararlaştırılmıştır. Bu konudaki en dikkat çekici detay ise buğday hakkındadır. Buğday ülkenin hangi bölgesinde ne şekilde ekilirse ekilsin devlet tarafından desteklenecektir. Öte yandan yem bitkileri de ülkenin hemen her yerinde hayvancılık faaliyetleri yapıldığından dolayı ülke genelinde desteklenecektir.
Ancak bu destek herhangi bir dayanak olmaksızın değil, bilimsel yöntemler ile tespit edilmiş olan tecrübelere göre sağlanacaktır.
Böylelikle bir bölgede üretilmesi uygun olmayan ürünlerin desteklenmesi suretiyle hem devletin kaynağının boşa gitmesi hem de üreticinin emeğinin karşılığını gerektiği kadar alamaması önlenmiş olacak.
Proje Özgürlükleri Hiçbir Şekilde Kısıtlamayacak
Bu projenin hayata geçirilecek olması bir bölgede desteklenmeyen ürünlerin tarımının yapılamayacağı anlamına gelmiyor.
Elbette kamu düzenine aykırı olmadığı takdirde üreticinin her türlü tarım ürününü ekip hasadını yapması mümkün. Fakat desteklenmeyen bir ürünün tarımının yapılması halinde çiftçi bu üründen herhangi bir destek alamayacak ve tarımı tamamıyla kendi hesabına yapacak.
Hayvancılıkta da Yeni Bir Dönem Başlayacak
Öte yandan proje kapsamına hayvancılık da dahil edildi. Hayvancılığın bu projeye katılmasındaki asıl amaç ise yerli üretimi desteklemek. Bu kapsamda toplam 25 ilde mera hayvancılığının destekleneceği bölgeler oluşturulacak. Bu 25 il, mera hayvancılığının toplam kapasitesinin yarısından fazlasını oluşturuyor.
Bu meralardan pek çoğu terör bölgeleri olduğundan dolayı teröristlerin bu bölgelerden uzaklaştırılması ve bunların yerine hayvancılığın gelmesi hedefler arasında. Bunlara ek olarak bölgedeki meralar ıslah edilmeleri şart koşularak çok uygun ücretlerle kiraya verilecek.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git