Tarım Kredisi Veren Bankalar 2018

Tarım Kredisi Veren Bankalar 2018
9 Mart 2018 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

2018

Yılın belli dönemlerinde bankalar, çiftçilere yönelik kredi paketleri oluşturur. Bazı bankaların hazırlamış oldukları tarım kredisi paketleri ile, çiftçiler ihtiyaçları doğrultusunda kredi çekebilecek. Çiftçiye finansal destek sağlamak ve tarım sektörürün ilerleyebilmesi adına sunulan tarım kredisi, günümüzde 4 banka tarafından destek görüyor.

 

Tarım kredisi veren bankalar şu şekilde ;

– Ziraat Bankası

– Şekerbank

– TEB

– Denizbank

Tarım Kredisi Şartları Nelerdir?

Normal kredi türlerinden farklı olan tarım kredisi için gerekli şartlar, ilk olarak kişilerin çiftçilik belgesine sahip olmaları gerekiyor. ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlarının olması gereken kişilerin, gelir durumlarına göre bu kredi hizmetinden faydalanabilecekler. Çekilecek kredinin tutarı genel olarak hayvan sayısı, arsa büyüklüğü, mal varlığı ve yıllık gelire oranla belirlenecek. Gerekli koşulların sağlanmasından sonra ise, ilaçlama, gübre, hasat giderleri veya işçi giderleri gibi çeşitli konuların karşılanması adına destek alabilirsiniz.

Şekerbank Tarım Kredisi

Şekerbank tarafından hazırlanan ile, tarımsal faaliyetlerinizi geliştirebilir veya gerekli tarım düzenini daha ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Ayrıca bu kredi paketi ile ayrı arsalar üzerinde işlem yapan kişiler, arsa bütünleme de yapabilecekler.

Çiftçiye tarım kredisi, kişilere 60 aylık vadeler ile sunuluyor. Ödemeler için aylık şart koyulmuyor. Başvuru esnasında belirleyeceğiniz 3 veya 6 aylık dönemlerle kredini ödemelerini yapabilirsiniz. Ayrıca sadece hasat dönemleri içinde toplu ödeme yapabilme şansınız da var. Krediyi yeni bir arsa satın almak için çekmek istiyorsanız, bunun için banka tarafından alınacak arsanın ekspertiz raporu çıkartılacak ve arsa değerinin %75’i kadar size kredi desteği sağlanacaktır. Yine bu krediyi zirai ilaçlama, fide, sera masrafları, ısıtma, havalandırma, aydınlatma veya mazot giderleri için de çekebilirsiniz. Başvuruların doğrudan Şekerbank şubelerinden yapılacak kredi için ÇKS kaydınızın bir örneği ile gitmeniz yeterli.

TEB Tarım Kredisi

Tarım girişimcilerini destelemek ve çiftçilere yönelik geliştirilen TEB tarım kredisi adı altında ihtiyaçlarınız doğrultusunda şu kredi paketlerinden yararlanabilirsiniz.

– Hasat Kredisi

– Organik Tarım Kredisi

– İyi Tarım Kredisi

– Su ve Su Ürünleri Kredisi

– Süt Hayvancılığı Kredisi

– Tasarımsal Proje Kredisi

Belirtilen işlemler için TEB şubelerinden ÇKS kaydınız ile yapacağınız başvurularda kredi çekebilirsiniz. Kredi paketleri 60 ile 120 aylık esnek ödeme koşulları ile veriliyor. Kredi faiz uygulaması ise, çekilen kredi miktarına bağlı olarak vade uzunluğuna göre belirleniyor. Örneğin 50 bin TL 60 ay vadeli kredi için faiz oranı 1.10 olabilirken, 50 bin TL 120 ay vadeli kredi faiz oranı 1.08 olabilir. Tabi vade uzunluğu ne kadar artarsa totalde cebinizden çıkacak para bir o kadar fazla olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git