Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli? - En Uygun Kredim

Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Banka Kredisi İle Ev Satarken Nelere Dikkat Etmeli?

Banka kredisi ile ev satışının kredisiz ev satışından çok önemli bir farkı bulunmamaktadır. Ancak satıcı ve alıcı arasında güven ilişkisinin kurulmasının önemini düşünürsek, kredili ev satışlarında taraflardan biri olan bankanın tahsis edeceği bir avukat ile işlem yapacak olmanız güven unsurunu arttırıcı bir noktadır.
Mülk sahibi olarak ev satışında kendinizi garanti altına almanın en iyi yolu alıcının kredi kullanacağı banka ile bizzat muhatap olmanızdır. Satıcı olarak imzalamanız gereken evraklar bulunması örneğin satıcının eş rızasının da alınması zorunluluğu nedeni ile banka yetkilileri zaten sizinle iletişim kurmak isteyeceklerdir.
Banka Müdürü Ya Da Bankada Görevli Personel İle İletişime Geçin
Banka satacağınız taşınmazın bedelini size ödemekle yükümlüdür. Ancak bunu yapmazdan önce taşınmaz satışının gerçekleşmesini ve kendisi lehine ipotek tesis işlemlerinin sonuçlanmasını ister. Siz ise paranızı almaksızın satış yapmak istemezsiniz. Bu durumda herkesi memnun edecek en güvenli yol bloke çek düzenlenmesi ile sağlanabilir.
Bloke çek uygulaması kredili ev satışları için de en güvenli çözüm yoludur. Alıcı kredi olarak kullanacağı tutarın dışında ki kısmı bankaya yatırmak zorundadır. Bu tutar için bloke çek talep edebileceğiniz gibi kredi bedeli için de bloke çek talep edebilirsiniz. Bu durumda alıcı tarafından bankaya yatırılan tutar üzerine tesis edilen bloke karşılığında düzenlenen çeki teslim almak suretiyle tapuda satışınızı yapabilirsiniz.
Satıcıya Ödeme Taahhüdü İsteyebilirsiniz
Bloke çekin maliyeti bulunması nedeniyle masraf ödemek istemiyorsanız bankadan satıcıya ödeme taahhüdü talep edebilirsiniz. Satışa konu taşınmazınızın açık tapu bilgileri ile ödenecek tutarı belirten aynı zamanda satış sonrası kayıtsız şartsız ödeme taahhüdü içeren yazı sizin için bir garanti niteliğindedir. Taahhüt üzerinde yer alan yetkili imzalarının teyidi için banka yetki belgesi istemeyi unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir