3.623,38 TL Altı Borçlara İcra Takibi ve İtiraz Durumu

3.623,38 TL Altı Borçlara İcra Takibi ve İtiraz Durumu
19 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

3.623,38 TL Altı Borçlara İcra Takibi ve İtiraz Durumu

Borçlu olan bir kişi borcunu ödemediği bir durumda, alacaklı olan kişi alacağını tahsil etmek için yasal yollardan biri olan ve bununla beraber haciz işlemi ile tahsilat yoluna gitmektedir.

Burada büyük borçlar dışında küçük miktarlarda olan cep telefonu, internet, elektrik ve abonelikler gibi, bankacılıkta ise bu hesaplar 3.623,38 TL’nin altında kaldığı için icra masrafı gerçek borçtan daha fazla olarak tüketiciler mağdur duruma düşmektedirler.

Alacaklı İle Tüketiciler Arasındaki Alacak-Borç İlişkisi

Yargıtay, alacaklı ile tüketiciler arasındaki tüm alacak-borç ilişkisine yeniden düzenleme getirerek, 13. Hukuk Dairesi’nin 18.03.2015 tarihinde 2015/1071 esas ve 2015/8738 karar sayılı kararı ile şirketler ile tüketiciler arasında bulunan fatura, kredi ve benzeri sebeplerden kaynaklı alacaklar ile ilgili direk icra takibi yolunu seçmeyi hukuk anlamında kabul edilemez bulmuştur.

Böylelikle şirketlerin ilk olarak Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurup alacakları ile ilgili karar verilmesini talep etmeleri ve Tüketici Hakem Heyeti’nden çıkmış olan kararı icra takibine konu olabilecek esası hüküm altına alarak bu şekilde bir içtihat oluşturmuştur.

İzahatı Yapılan Fiilin Esası

Yukarıda izah edilen fiil gerçekte yanlış anlaşılmaktadır. Aslında icra kararı alınarak haciz yapılamaz denilmek istenmiyor. Yalnızca usul ile ilgili bir yol çizmiş olmaktadır. Daha önceden 50 TL için bile ilamsız icra kararları çıkartılarak tüketiciler çok daha fazla icra ve vekalet masrafları ile karşılaşarak bunları mecburen ödemek zorunda kalıyorlardı.

2015 senesinde 3300 TL olan sınır ‘6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 68. maddesinde’ her takvim yılı tekrar belirlenerek ÜFE artışı gözetilir. Ocak 2017 ÜFE artışı ile hesap edildiği zaman bu tutar 3.623,38 TL olarak itiraz sınırı oluşmakla beraber ortalama bir hesaplama olmaktadır.

Küçük Meblağlı Borçlarda Yapmanız Gerekenler

Bu durumda ilk yapmanız gereken bir dilekçe örneğini kendinize uygun olarak düzenleyerek yasal süresi olan icra ödeme emrinin size tebliği yapıldıktan sonra 7 gün içinde dilekçeyi icra müdürlüğüne vermenizdir.

Bu tarz küçük borçlara sahipseniz e-devletten takibini yaparak ödeme emrinin elinize geçmesini sağlamalısınız. Postacı aracılığı ile evinize ulaşmadıysa muhtarlıktan temin edin ve 7 gün olan itiraz süresini kaçırmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git