Banka Maaşıma Bloke Koyabilir Mi?

Banka Maaşıma Bloke Koyabilir Mi?
22 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.124 kez okundu.

Banka Maaşıma Bloke Koyabilir Mi?
Vergi borçları ya da bankalara olan borçlar zaman içinde katlanır. Kişinin bu borçları ödememesi her ne kadar bir sorun teşkil etmiyor gibi görünse de konu icra mahkemesine düştüğünde durum değişir.
Çünkü kişinin çalıştığı işyeri ve maaşını aldığı banka ile bu alacaklı kurumsal iletişime geçer. Maaşın belli bir miktarına bloke koymak aslında bu kurumlara olan borçlardan kaynaklanır.
Mahkeme Süreci Sonunda Bloke
Kişinin hesabına maaş aldığı banka herhangi bir neden yokken bloke koyamaz. Öncelikle alacaklı kurum kişi adına icra davası açar.
Eğer dava alacaklı lehine sonuçlandırılır ise, mahkeme kararı kişinin maaş aldığı ya da para olan bankaya yönlendirilir. Muhatap banka da bu karara ilişkin bloke işlemlerini gerçekleştirir.
Tamamına Bloke Koyulamaz
Kişinin borcu her ne olursa olsun, maaşının ya da gelirinin tamamına bloke koyulamaz. Maaş skalası baz alınarak bloke işlemi gerçekleştirilir. Örneğin kişi askeri ücret ile çalışıyor ise maaşının 4’te 1’ine bloke koyulabilir.
Bu noktada blokenin kaldırılmasını isteyen kişi karara itiraz edip borçlu olduğu kurum ile anlaşma yoluna gitmelidir. Genellikle bu tarz durumlarda borcun tamamının kapatılması ya da yapılandırılması istenir.
Riskli İşlemlerde Bloke Koyma Yetkisi
Bankaların hesaplara bloke koyma yetkileri bununla da sınırlı değildir. Terörle mücadele kapsamında sıkı denetimler yaşayan bankalar müşteri hesaplarına giren ve kaynağı belli olmayan paralara bloke koyma yetkisine sahiptir.
Genellikle müşterinin rutini dışında gelen paralar, yüklü tutarlar ya da açıklaması, kaynağı belli olmayan paralar mercek altına alınır. Kişi paranın kaynağını ispatlamadan bloke kalkmaz. Örneğin ev satışı gerçekleştirdi ise, satılan evin satış belgeleri bankaya beyan edilmelidir.
Güvenlik Gereği Bloke Koyma
Yine müşterinin rutini dışında, alakasız saat aralıklarında, yurtdışı kaynaklı firma ya da sitelere yapılan ödemeler hesaba bloke koyulmasını gerektirir. Bu noktada aslında amaç müşteriyi korumaktır. Çünkü dolandırıcılık işlemleri genellikle yurtdışı kaynaklı siteler aracılığı ile ve alakasız saatlerde gerçekleşir.
Banka bu noktada müşteri hesabına bloke koyarak para çıkışının engeller. Banka müşteri ile iletişim kurup, işlemin kendisine ait olduğunu teyit etmeden blokeyi kaldırmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git