Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Açılır? Faizi Ne Kadar?

Akbank Artı Para Nedir? Nasıl Açılır? Faizi Ne Kadar?
29 Eylül 2018 tarihinde eklendi, 103 kez okundu.

Akbank Artı Para Nedir?

Akbank’ın müşterilerine özel sunmuş olduğu Artı Para, hesapta para olmadığında nakit ihtiyaçlarını ve ödemeleri karşılayan, kullanılmadığında faiz veya ücret ödenmeyen bir hizmettir. Kredili mevduat hesabı olan Artı Para ile para çekme, alışveriş ödemeleri, fatura ödemeleri, sigorta ödemeleri ve kredi kartı gibi ödemeleri yapabilirsiniz.

Artı Para’ya Nasıl Başvurulur, Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bu kredili mevduat hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler Akbank Müşteri Hizmetleri’ni (444 25 25) arayarak, Akbank Direkt’e giriş yaparak veya Akbank’ın herhangi bir şubesine giderek Artı Para’ya başvurabilirler. Başvuru için istenen belgeler ise: nüfus cüzdanı fotokopisi, son döneme ait adınıza kayıtlı herhangi bir fatura, gelir durumunu gösteren bir belge, ücretli çalışanlar için ise son aya ait maaş bordrosu, serbest meslek sahipleri için de vergi levhası ve ticaret sicil belgesi gerekli olan evraklardır.

Başvuruların akabinde Akbank, müşterilerini değerlendirerek Artı Para için olumlu veya olumsuz yanıt verecektir. Ek hesap başvurusu onaylanan kişiler, ek hesap limit artırımı yaparak kullanmaya başlayabilirler. Ek hesap limit artışı da yine Akbank şubelerinden, internet şubesinden veya müşteri hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Artı Para ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

Hesabınızda para olmadığında, kredili mevduat hesabı olan Artı Para ile birçok ödeme ve nakit ihtiyaçları karşılanabilir. Otomatik ödeme talimatları da bakiye yetersiz olduğunda, Artı para ile ödenebilir. Artı Para ile yapılabilecek bazı işlemler:

– Hesaptan nakit çekim,

– Otomatik ödeme talimatları (elektrik, doğalgaz, su ve cep telefonu ödemeleri),

– Kredi ve kredi kartı ödemeleri,

– Okul taksiti, sigorta prim ödemeleri, internet vergi daireleri ödemeleri vb. ödemeler.

Artı Para Limiti Nasıl Belirlenir ve Faiz Oranları Nedir?

Müşterilerin talebine bağlı olarak Artı Para limiti banka politikaları gereği belirlenir. Müşterinin gelirine, ne kadar süredir banka müşterisi olduğuna ve ödeme profiline bakılarak belirlenir. Limiti belirlenen müşteriler, ödemelerini düzenli gerçekleştirdiğinde ilerleyen dönemlerde tekrardan limit artışı talebinde bulunabilirler.

Nakit ihtiyaçları ve diğer ödeme kanalları için kullanılan Artı Para, kullanımını takiben ücretlendirmeye tabi tutulur. Limitten kullanılan bakiyeler için kullanılan gün kadar faiz işler. Eğer Artı Para hesabından limit kullanılıp, aynı gün içerisinde kapatılmak istenirse 1 günlük faiz uygulanır. Faiz oranı ise aylık %2,02 oranındadır. Yıllık faiz ise %24,24’tür. Akbank hesap özetinizden, kullanım miktarınızı, geri ödemelerinizi ve asgari ödeme tutarınızı görüntüleyebilirsiniz. Artı Para’nın sürekli olarak aktif olabilmesi için asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir.

Artı Para Borcu Nasıl Ödenir? Ödenmezse Ne Olur?

Hesabınız eksi bakiyedeyken vadesiz hesabınıza para girişi yapıldığında, Artı Para borcu otomatik olarak ödenmiş olur. ATM’lerden hesabınıza para yatırarak veya başka bir mevduat hesabınız varsa, Artı Para’nın olduğu hesaba ücret transfer ederek borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Akbank Artı Para borçları 45 gün ödenmezse, hesaba bloke konulur ve bu hesaptan herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz. 90 gün içerisinde herhangi bir ödeme yapılmazsa kişi hakkında yasal takip işlemleri başlatılır. Bu da müşterinin kara listeye girmesine neden olur.

Dilerseniz  Akbank İhtiyaç Kredisi Fırsatları  yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git