Bankaya Gitmeden Kredi Notu Öğrenme - En Uygun Kredim

Bankaya Gitmeden Kredi Notu Öğrenme

Bankaya Gitmeden Kredi Notu Öğrenme

Bankalar müşterilerine ihtiyaçlarına göre kredi tahsil ederler. Bunu kredi notunu baz alarak gerçekleştirirler. Kredi notu yeterliyse kredi verilir, değilse verilmez.

Kredi Notu Nedir?

Kredi kartı çıkartma veya kredi çekmek istendiğinde bankalarla yapılan alışverişe göre belirlenen kredi notu epey önemlidir. Kredi notu, kişinin banka ile arasındaki mali dengeler baz alınarak bir takım analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal bir veridir. Bankalar ilk önce kredi notuna göre risk durumunu çıkarırlar. Bu risk durumuna göre bir takım değerlendirmeler yapılır. Değerlendirmeler sonucunda kredi verilmeyecek kişiler belirlenir ve bu kişiler hiç bir şekilde değerlendirmeye alınmaz ve zaman kaybı yaşanmamış olur.

Risk Raporu

Risk Raporu, konut, taşıt, kredi kartı, tüketici kredileri ve kredili mevduat hesabını kapsar. Finansal kuruluşlar bu bilgileri Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletir. Daha sonra Kredi Kayıt Bürosunca düzenlenerek rapora aktarılır. Risk Raporu, finansal performansın doğru şekilde biçimlendirilmesi için kredili ürünlere ait bilgileri ve ödemeleri açıklayıcı bir biçimde aktarır.

Kredi Notu Öğrenme

Daha önceleri kredi notu bankaya gitmeden öğrenilemezdi, fakat şu an kredi notunu öğrenmenin birçok yöntemi var. Kredi notu sorgulama hizmetinde bulunan bankalar epey çoğunlukta, bankalar ve finans kurumları aracılığıyla kredi notu öğrenilebilir. Ayrıca cep telefonundan mesaj göndererek de öğrenilebilir. Bunun için sahip olduğunuz telefon hattından kimlik numarası yazılarak 1122’ye gönderilip öğrenilebilir. Ücreti operatöre göre değişiklik gösterir. Birde Findeks yöntemi kullanılır.

Net ortamından findeks sayfasına giriş yaptığınızda sayfanın üst bölümünde üye ol seçeneği bulunur. Buradan üye olduktan sonra küçük bir miktar karşılığında kimlik numarası ile kredi notu öğrenilebilir. Ayrıca findeks aracılığıyla aylık ödeme yapılması durumunda, kredi notu da düzenli bir şekilde gelmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir