Bes'de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim? - En Uygun Kredim

Bes’de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim?

Bes’de Ne Gibi Risklerle Karşı Karşıya Kalabilirim?

Bes, bireysel emeklilik sigortasıdır. Devlet tarafından tüm çalışanları kapsayan bu sistem istihdamı sağlamak ve çalışanların hayatları boyunca emekli olduklarında gelir düzeylerine katkı sağlamak amacıyla çalışılan süre boyunca kazançlarının bir kısmından kesilerek burada biriktirilir. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kamu ve özel çalışanlar için zorunlu hale gelmiştir.
Zorunlu Bes Nasıl Olur?
Zorunlu Bes 45 yaş üzerini aşmayan kişiler, T.C vatandaşı olan kamu ve özel sektör hizmetinde çalışanların tümünü kapsar. Bes sistemi işveren vasıtasıyla otomatik olarak gerçekleşir. Emeklilik firması ile anlaşan şirketler bu sayede çalışanları sisteme dahil edeceklerdir. Zorunlu olarak gözüken Bes sistemi ilk giriş için geçerlidir. Daha sonrasında çalışan bir kişi ayrılmak isterse bu hakkını 2 ay zarfında kullanabilir. 2 ay içerisinde sistemden ayrılan çalışana 10 iş günü içerisinde kesilen katkı payı iade edilir.
Bes Sisteminde Devlet Katkısı Ne Kadar?
3 yılı dolduramayan ve sistemden bu şekilde çıkmak isteyen kişiler devlet katkısından faydalanamazlar. Devlet çalışan için sistemde kalması halinde her ay %25 oranda ek katkı sağlar. Devlete bağlı bu sistem kişi iş değişikliği yapsa dahi herhangi bir sorunla karşılaşmaz. Sistem önceki olan birikim üzerinden devam eder. İş yeri iflasında Bes’ li çalışan mağdur olmaz çünkü devlet koruması altındadır.
Bes’teki Riskler Nelerdir?
Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı emeklilik hakkı bireysel emekliliğe aktarılamaz. Bireysel Emeklilik Sisteminde yatırım fonlarını kişi kendi seçer, fonların içeriğindeki kazanç ve kayıplar birikime göre belirlenir. Seçilen fonlar hisse senedi ağırlıklı olup borsanın düşüşe geçmesi durumunda kişinin fonlarında aynı oranda değer kaybeder. Bunun için riski belirlemek güvenli yatırım yapmak daha az risk alıp az getiri sağlanabilir ya da aksine fazla riskle fazla getiride sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir