Bireysel Emeklilik Fonları - En Uygun Kredim

Bireysel Emeklilik Fonları

Bireysel emeklilik, bireysel emeklilik fonları üzerine kurulu bir sistemi ifade eder. Bu sistemin ana şemasını şu şekilde tanımlayabiliriz; bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen birey, ilk olarak bir bireysel emeklilik firmasına gider ve sözleşme ile ilgili görüşürüz. Taraflar anlaştıktan sonra bireye bir kayıt formu doldurtularak sözleşme imzalanır. Daha sonra birey, aylık olarak katkı payı ödemesini yapar. Katkı payı ödemesinin belirlenen bir alt limiti söz konusu iken bu limitin üzerinde ödeme yapmak bireyin inisiyatifindedir. Birey, isterse ödemelerini ayda bir yerine, 3 ayda ya da 6 ayda bir de yapabilir. Buradaki karar merci de yine birey olarak belirlenmiştir. Bireysel emeklilik yatırımcısının yaptığı ödemeler, firma tarafından bireysel emeklilik fonları üzerinde değerlendirilir. Buradan elde edilecek gelirin bir kısmı, bireye sistem kapsamında ödenir, geri kalan kısım da firmanın kârı dır.

Bireysel emeklilik firmaları, bireysel emeklilik fonları üzerinde yatırım yaparken firma değerlerini de göz önünde bulundurmalıdırlar. Kaliteli firmalar, her zaman bireysel emeklilik fonları üzerinden daha fazla gelir elde ederler. Bu durumda bireysel emeklilik firmalarının çalışma kapsamlarını arttırmaları gerekmektedir. Bireysel emeklilik firmalarında çalışan personelin etkisi de bireysel emeklilik fonları üzerinde önem arz eder. Firma çalışanları ne kadar deneyimli ve azimli olursa bireysel emeklilik fonları üzerinden elde edilecek gelir düzeyi de o derece artar. Bireysel emeklilik firmalarının bireysel emeklilik fonları üzerinden yatırım yapması, bireylerden elde edilecek ödemeler sonucunda mümkün olacaktır; bu nedenle bireylerin sistemdeki aktifliğinin devam etmesi, yapacakları ödemelerle gerçekleşir.

Bireysel emeklilik fonları, ekonomide farklı adlarla anılmaktadır. Gelir amaçlı fonlar, büyüme amaçlı fonlar, para piyasası fonları, ihtisas fonları, grup fonları en bilindik fon tipleri arasında gösterilir. Ayrıca diğer bireysel emeklilik fonları da bireysel emeklilik firmaları tarafından takip edilmektedir. Fon tipi, bireysel emeklilik fonları değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bireysel emeklilik fonları, belli başlı risk gruplarına da ayrılabilir. Risk grupları, yatırımcıların kâr ve risk isteklerine göre şekillenebilmekte dir. Riskli grupta yer alan bireysel emeklilik fonları, daha fazla getiri sağlamaktadır; fakat adından da anlaşılacağı gibi bu grupta risk faktörü en üst seviyededir. Alt limite sahip risk grupları ise diğerlerine nazaran daha az gelir getirir. Bu bağlamda bireysel emeklilik fonları üzerine yapılacak yatırımlar çok önem arz etmektedir.

Bireysel emeklilik fonları, ekonomik bağlamda belli bir değere sahip olurlar. Piyasada yer alan bireysel emeklilik fonlarına baktığımız zaman fon değerlendirmesini görebiliriz. Bu değerlendirmede hangi firmaların ne kadar yükseliş gösterdiğini görebiliriz. Ayrıca burada firma değerlerine de göz atabiliriz. Bu durum, firmaların kıyaslanmasında da geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Fonlar, ortalama değer yükselişlerine ve düşüşlerine maruz kalabilir. Bu durum, firmaların bireysel emeklilik fonlarından elde edeceği geliri de etkilemektedir. Firmalar, bireysel emeklilik fonlarının değerlerini sürekli olarak takip etmeli ve bu konuda müşterilerine de bilgi suna bilmelidirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir