Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Kaç Yıl Sonra Alınabilir ? - En Uygun Kredim

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Kaç Yıl Sonra Alınabilir ?

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Kaç Yıl Sonra Alınabilir?

Bireysel emeklilikte devlet katkısından yararlanmak istiyorsanız bu sistem içerisinde en az 3 yıl boyunca kalmanız ve para yatırmanız gerekiyor. Poliçe katkısından itibaren yani devlet katkısından itibaren 6 – 7 – 8 – 10 ay içeride bulundunuz ve bu sistemden ayrılmak isterseniz, devlet katkısından yararlanamıyorsunuz. Sadece yatırmış olduğunuz miktar üzerinden kesilecek olan stopaj sürecinde, kalan miktarı size ödenecektir.

Bir üst sistemde en az 3 yıl kalmak gerekir.

  • 3 – 5 yıl sistemde kalanlar %15
  • 6 – 10 yıl arası sistemde kalanlar %35
  • 10 veya daha fazla sistemden kalanlar %60

Bu sistem devam ederken, yani 3. Yılın sonunda ya da 6. Ayın sonunda ya da herhangi bir ara dönemde kişinin vefat etmesi durumunda ya da normal şartlarda emeklilik durumunu yerine getirmesi durumunda yani 10 yıllık bir süre ve 56 yaşını tamamladığı sürede kişi isterse devlet katkısının tamamını almak suretiyle ayrılabilir.

Özetlemek gerekirse örneğin 10 yıllık sürenin sonuna geldiniz ve 56 yaşındasınız ve 10 yıllık kalma süresini de tamamladınız. O vakit %60 üzerinden devlet katkısı ile birlikte miktarı ödenir.

Kişiler bireysel tasarruf sisteminden devlet katkısıyla ayrılmak için tamamlamaları ve yapılması gereken unsurlar vardır bunlar;

  • Sistemden devlet katkısı ile ayrılmak için, 56 yaşını ve 10 yıllık hizmet süresi doldurmuş gerekir.
  • Kişi sistemdeki 10 yılını doldurmadan vefat eder ya da malul olursa, mirasçıları sistemden aynı şekilde çıkabilirler.
  • Yine bu kişinin hak sahipleri bu sistemden ve devlet katkısıyla beraber ödenen miktarın tamamı ile ayrılmak suretiyle bu sistemden çıkabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir