Borsa İstanbul Nedir ? Tarihi Nedir ? - En Uygun Kredim

Borsa İstanbul Nedir ? Tarihi Nedir ?

Borsa İstanbul Nedir?

Borsa İstanbul (Bist olarak kısaltılır) Türkiye’nin tek döviz oluşumudur. BIST, eski İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB), Vadeli İşlem Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası’nın (İAB) tek bir çatı altında toplanması sonucunda oluşturulmuştur. Bir anonim şirket olarak, 423,234,000 Türk Lirası kurucu sermaye ile 3 Nisan 2013 tarihinde kurulmuş ve 5 Nisan 2013 tarihinde faaliyete başlamıştır. Logosu İstanbul için kullanılan geleneksel Osmanlı işareti olan laledir. Sloganı ise “Yatırıma Değer!”dir.

 

Borsa İstanbul’un hissedarları ise şu şekildedir; yüzde 0,3 İAB üyeleri, yüzde 1 İMKB brokerleri, yüzde 4 İMKB üyeleri, yüzde 5 VOB, yüzde 41 İMKB ve yüzde 49 Türkiye Hükümetidir. Devlet mülkiyetindeki hisselerin satışa sunulması planlanmıştır. Dokuz üyeli yönetim kurulunun yöneticileri arasında başkan olarak İMKB eski başkanı İbrahim Turhan, İMKB eski başkan yardımcısı Osman Akyüz, VOB eski başkanı Işınsu Kestelli, Sermaye Piyasası Aracı Kurumları Türk Derneği Başkanı Attila Köksal ve Merrill Lynch Yatırım Bankası’nın Genel Müdürü Hüseyin Kelezoğlu bulunmaktadır.

 

Borsa İstanbul’un Tarihi

 

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Türkiye’nin tek menkul değişimi kuruluşuydu, kuruluş uluslararası menkul kıymetlerin yanı sıra hisse senetleri, tahvil ve bono, gelir paylaşımı sertifikaları, özel sektör tahvilleri, yabancı menkul ve gayrimenkul sertifikaları ticaretinin gerçekleşmesini sağlamaktaydı. İMKB profesyonel bir organizasyon, özerk bir kuruluş olarak 1986 yılının başlarında kurulmuştur. 15 Mayıs 1995 yılından bu yana İstanbul’un Avrupa yakasında İstinye’de modern bir binada yerleşik bulunmaktadırlar. İMKB Başkanı ve CEO’su, 1 Ocak 2012 tarihinde hükümet tarafından atanan Doktor İbrahim Turhan’dır.

 

İMKB 320 ulusal şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. İşlem saatleri, iş günlerinde ilk oturumda 09:30–12:30 ve ikinci oturumda ise 14:00–17:30’dur. Tüm İMKB üyeleri anonim bankalar ve aracı kurumlardır.

 

İMKB dönüş indeksleri sadece oturumun kapanışında hesaplanıp, yayınlanırken fiyat endeksleri seans boyunca hesaplanır ve yayınlanır. Endeksler ise şunlardır: İMKB Ulusal – Tüm Paylar Endeksi, İMKB Ulusal – 30, İMKB Ulusal – 50, İMKB Ulusal – 100, sektör ve alt sektör endeksleri, İMKB İkinci Ulusal Pazar Endeksi, İMKB Yeni Ekonomi Piyasası Endeksi ve İMKB Yatırım Ortaklıkları Endeksidir. İMKB Ulusal – 100 Endeksi ise hem İMKB Ulusal – 50 hem de İMKB Ulusal-30 Endeksini içermektedir ve ulusal pazarda ana gösterge olarak kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir