Çiftçiye Buğday Desteği - En Uygun Kredim

Çiftçiye Buğday Desteği

Çiftçiye Buğday Desteği

Çiftçiye buğday desteği için bu sene de ödenecek tutarlar belli olmaya başladı. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olanlar için tarımsal desteklemeler belli olmaya başladı. Resmi Gazete içerisinde yayınlanan bilgilere göre 2018 senesi içerisinde yapılacak olan ödemelerle çiftçilerin yüzü daha da gülecek. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında sağlanan destekler buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale için veriliyor. Dekar başına hesaplanan ödemeler için 15 lira mazot parası verileceği belirlenirken 4 lira da gübre verileceği açıklandı. Yani buna göre dekar başına verilecek olan toplam destek 19 lira oluyor.

Çiftçi Destek Ödemeleri 2018 Sorgulama

Çiftçiye destek paraları ödemeleri başladı ve tarım yapacak olanların gözü açıklanan rakamlarda. Pamuk başına belirlenen ücretlere baktığımız da dekar başına 40 lira mazot parası veren devlet 4 lira da gübre parası vererek toplamda 44 lira veriyor. Nohut, mercimek ve kurufasülye için de verilen gübre parası aynı olurken mazot parası da 14 lira olduğu için toplamda 18 lira veriliyor. Ayçiçeği ve soya fasülyesi için dekar başına mazot 19 lira, yem bitkileri için dekar başına 10 lira, mısır ve patates için dekar başına 19 lira mazot parası veriliyor.

Toprak analizi desteği de veren devlet bunu sadece 50 dekar ve üzerindeki araziler için sağlıyor diyebiliriz. Toplam 40 lira analiz desteği sunan devlet organik tarım yapmak isteyenler için kategorilere göre 10 ile 100 TL arasında değişen destekler sağlıyor. Çiftçiye buğday desteği için siz de bir an önce başvuru yapabilir ve bu destekleri kullanabilirsiniz.

Çiftçiye Destek Paraları Ödemeleri Başladı

Çiftçiye destek ödemeleri başlıyor haberleri gün geçtikçe daha da artıyor. Hesaplamalara ve tablolara baktığımız zaman kilogram başına devletin yapacağı fark ödemesi pamukta 65 kuruş olarak belirlenirken mısırda 4 kuruş olarak belirleniyor. Nohut ve mercimekte 20 kuruş, çeltikte 10 kuruş oluyor. Ayrıca zeytinyağında 70 kuruş fark ödeniyor.

Mazot başvurularından yararlanmak için çiftçi kayıt sistemine mutlaka kayıtlı olmanız gerekiyor. Kayıtlanmak için tarım il ya da ilçe müdürlüklerine dilekçe vermeniz yeterli oluyor. Başvuru tarihlerini de kaçırmamak için sürekli bilgileri güncellemelisiniz.

2018 Desteklemeleri Ne Zaman Ödenecek

Tarım Bakanlığı son dakika destekleme ödemeleri 2018 senesi için belirlenen rakamlar açıklandı. Resmi gazetede yayınlanan tablodan mazot ücretlerini ve verilen gübre ücretlerini öğrenebilirsiniz. Gübre ve mazot desteklerini kullanmak için ÇKS kaydınızı muhakkak yaptırmalısınız. En az 1 dekar tarım arazinizin olması gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca gübre destekleri için toprak tahlili yapmanızı da devlet sizden isteyebilir. Prim ve fark ödemeleri desteği için de başvuru yapabilirsiniz. Mazot ve gübre desteği başvurusunu bu sene kaçırdıysanız bir sonraki sene için başvuru şartlarını olgunlaştırabilirsiniz.

Tarım Destekleri 2018

2018 tarımsal desteklemeler anlamında kazançlı geçen bir sene oluyor. Geçen sene verilen oranların devam ettirildiği tarım desteklemelerinde sayıca artış olması planlanıyor. Hayvancılı yetiştirilen bölgelerde yem bitkileri ekişine de bu sene ilave destek verecek olan devlet çiftçinin yüzünü güldürmeye kararlı gözüküyor diyebiliriz. Yetiştirici bölgelerinde yer alan şehirlere buzağı ve malaklar için de ek 200 TL ödeme yapacak olan devlet çiğ süt desteklemelerine de devam ediyor.

Bu sene ayrıca sertifikalı olarak patates tohumu kullanan üreticiler için devlet ek 80 TL destek veriyor. Geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonuna destek vererek takdir kazanan teşvikler gün geçtikçe tarımsal faaliyetlerin olgunlaşmasına ve kalkınmaya zemin hazırlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir