Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir? - En Uygun Kredim

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Konut Kredisi kullanırken kredi tutarını belirleyen etken ekspertiz hizmetidir. Konut Kredisi başvurusunda bulunduktan sonra satın almayı düşündüğünüz evi incelemeye bir ekpertiz gelir. Konutun imarı, konumu, kullanılan malzeme kalitesi, yaşı gibi bilgiler incelenir ve bir rapor hazırlanır. Rapor bankaya iletilir ve kredi tutarı belirlenmiş olur.

Ekspertiz raporuna göre evin değerinin yüzde 80’ini kadar bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Konut kredisinde ekspertiz raporu konutun değerini belirten belgedir. Ekspertiz banka tarafından gönderilmez. Bankalarla bağı olmayan ekspertiz firmalarınca hizmet verilir. Konut kredisi kullanırken bu hizmet için belli bir ücret talep edilir.

Ekspertiz Paporu Nedir?

Konut sahibi olmak için kredi kullanmak istediğinizde ekpertiz raporuna ihtiyaç duyulur. Ekspertiz raporu konut kredilerinde alınması gereken zorunlu bir hizmettir. Uzman kişi evi inceleyip bankaya sunulması adına konutun değerini belirleyen bir raporu hazırlar. Ekspertiz raporuna göre kredi hizmetinden yararlanamama olasılığınız da var.

Ekspertiz Raporu Neticesinde

Bu rapora göre konutun değeri 250 olduğunu varsayalım. Bankalar ekspertiz raporunun yüzde 80’ine kadar kredi verecektir. Bu durumda kredi tutarı maksimum 200 TL olacaktır. Bu tutarın üzerindeki rakamı peşin ödemeniz gerekecektir. Adınıza kayıtlı bir başka gayrimenkulü bankaya ipotek ettirerek raporun %100’üne kadar kredi kullanma hakkınız da vardır.

Ekspertiz Raporu Ücretleri

Ekspertiz hizmeti bankalar tarafından değil konut sahibince alınan bir hizmettir. Konut kredisi kullanırken diğer ücretler kapsamında ekspertiz ücretini de ödemeniz gerekiyor. Ekspertiz ücreti her bankaya göre değişkenlik gösterir.

YapıKredi Bankası

Yapıkredi Bankası’ndan Konut Kredisi kullandığınızda ödeyeceğiniz ekspertiz ücreti 611 TL’dir.

Denizbank

Denizbank Mortgage Kredisi yüzde 2,90 faiz oranı ve 25 yıla kadar vade seçeneğini müşterilerine sunuyor. Krediden yararlanırken ödenen ekspertiz ücreti ise 700 TL’dir.

Garanti Bankası

Mortgage Garanti Konut Kredisi uygun faiz ve vade seçenekleriyle kredi kullandırıyor.  Bankanın konut kredisi için ekspertiz ücreti 620 TL’dir.

ING Bank

ING Bank’tan 120 ay vade ve yüzde 2,17 faiz oranıyla konut kredisi kullanabilirsiniz. ING Bank Konut Kredisi ekspertiz ücreti 650 TL’dir.

Akbank

Akbank’ta yüzde 2,95 faiz oranı ve uygun vade seçenekleriyle kredi kullanmak için en yakın Akbank şubesine gidebilirsiniz. Akbank Konut Kredisi kullanırken talep edilen ekspertiz ücreti ise 750 TL’dir.

İş Bankası

İş Bankası Konut Kredisi ekspertiz ücreti 800 TL’dir.

Ekspertiz onayı alındıktan sonra gerekli belgeleri tamamlamalı ve tapu dairesinden randevu almalısınız. Randevu tarihini ve saatini bankalara belirttiğinizde banka yetkilisi tapu dairesinde hazır bulunur. İşlemleriniz tamamlandıktan sonra kredi tutarı hesabınıza geçer.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’ndan Konut Kredisi kullanırken ekspertiz değerinin yüzde 75’i kadar kredi tutarından yararlanırsınız. Konut Kredisi ekspertiz ücreti ise 498 TL’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir