Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 461 kez okundu.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
Türkiye genelindeki 45yaş altındaki memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan hususi dal firmaları zaman itibariyle BES kapsamına girdi. Pekâlâ, kendiliğinden iştirak(katılım) nedir? Bireysel Emeklilik nasıl iptal edilir? BES kesintisi nasıl bozulur, iptal edilir?

Kendiliğinden katılım, 45 yaş altında hususi, özel sektörde yahut kamu sektöründe çalışan ya da çalışmaya başlayacak kişilerin kendiliğinden olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne BES karışan bir uygulamadır. Kendiliğinden Katılım iştirak projesiyle beraberinde ülkede 10 yıllık salname dönemde takribî 90 milyar 1.000.000.000 bilyon TL’lik bir tutum planlanmakta.

Kendiliğinden sistemi ile dünya genelinde ekonomisi sağlıklı düzeyde olan ülkeler gibi otomatik iştirak sistemi, her ay kamer maaşlardan muayyen miktarda kırpıntı yapılarak bireysel emeklilik sistemine katılmayı öngören bir sistemdir ve çalışanlar yavaş yavaş bu sisteme geçiriliyor. Pekâlâ, kendiliğinden katılım sistemi kimleri kapsıyor? İşte kendiliğinden katılım iştirak sistemine girenler; TC vatandaşı yahut mavi kart sahibi, 45 yaşını doldurmamış kişiler, kamu sektörü çalışanları 4c, hususi sektör çalışanları 4a Bakanlar Kurulu Kararı aracılığıyla belirlenmiş işyerinde bulunan çalışan sayısı göz önüne alınarak dâhil edilecektir
Kendiliğinden Katılım Sistemi Nasıl İptal Edilir?
Çalışanın ücretinden kesilme yoluyla yapılan ilk yardım payı ödemesinin emeklilik şirketi hesaplarına nakden intikal ettiği tarihsel takip eden iş günü, kendiliğinden iştirak kapsamında emeklilik tekaüt lük planına dâhil edildiği emeklilik şirketi aracılığıyla kendisine bildirilir. Çalışan bu bildirim tarihini müteakip 2 ay zarfında sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Bu durumda, o güne dek çalışanın ödediği yardım payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri çalışana iade edilecektir. Çalışanın cayma süresi sona erdikten sonra sistemden ayrılmak istemesi halinde, bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları muteber(geçerli) olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git