Dolar Yükselişinin Etkileri

Dolar Yükselişinin Etkileri
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 122 kez okundu.

Dolar, sahip olduğu ülkenin de gücü ile dünyada etkili olan başlıca para birimlerinden birisidir. Bu etki ülkeleri bazen olumlu bazen de olumsuz koşullarla karşı karşıya bırakmaktadır. Pek çok ülke anapara birimi olarak doları kullanmadığı halde dolar yükseldiği zaman bu yükselişten etkilenebilmektedir. Türkiye de dolar yükselişlerinde etkilerinin uzun uzun tartışıldığı, çözümler üretilmeye çalışılan ülkelerden biridir. Peki, dolar nasıl bu kadar etkili olabiliyor? Olumlu yanı var mı? Kimler etkileniyor?

Üreticiye Etkileri

Bu madde pek çok üreticinin etkilendiği bir maddedir. Ama en çok holding ve büyük şirketler etkilenmektedir. Yurt içinden sağlanamayan ya da yurt dışından daha uygun bir fiyata bulunan mallar üretim için satın alınır. Satın alma işlemlerinde dünya çapında genellikle dolar kullanılmaktadır. Ham madde alımlarına ek olarak şirketleri ihtiyaç duyduğu maddi kaynağı, dolar alarak yani döviz karşılığında kredi ya da borç alarak çözmeye çalışmaktadırlar. Dolar yükselişi ile hammadde alımları dolar üzerinden işlem gördüğü için sürekli alınan mallara eskiye göre daha fazla TL ödenmeye başlanır. Bu durum fiyatlarda artışa sebep olur. Alınmış olan borçlar ise dolara bağlı olduğu için doların yükselmesi demek alınan borç miktarının giderek katlanması demektir.

Dolar yükselişi yeni yatırımların da önünde engel oluşturmaktadır. İstikrarsız bir atmosferin hâkim olması, pahalılaşan hayat ve bu durumla doğru orantılı olarak talep azalması yatırım yapmayı düşünen kişilerin bu fikirlerinden vazgeçmelerine ya da fikirlerini ertelemelerine sebep olmaktadır. Bu durum ülke gelişiminin yavaşlamasına da sebep olmaktadır.

Tüketiciye Etkileri

Üretim kanadında, yükselen fiyat açıklarını kapatmak için koyulan zamlar ve devlet politikası gereği uygulanan faiz artırımları halkın alım gücünü kısmaktadır. Ülkede enflasyon baş göstermekte ve hayat pahalılığı kişilerin alım gücünü zorlamaktadır. Artan fiyatlar ile tüketime olan arz azalmakta, bu da ülke yatırımlarında yavaşlamalara sebep olmaktadır. Yatırım azalması ile yavaşlayan büyüme işsizlik artışına ve ucuz iş gücüne sebep olmaktadır.

Dolar Yükselişinin Olumlu Yanları

Dolar ülkede pek çok alanı olumsuz anlamda etkilediği gibi bazı alanlara da tam tersi olumlu etkiler sunar. Örneğin inşaat sektöründe pek çok ürün ithal olduğu için bu durumdan olumsuz anlamda etkilenirken turizm ve ihracat olumlu etkilerle karşılaşabilmektedir.

TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi, elinde dolar bulunduran kişiler için Türkiye’yi uygun fiyata tatil yapabileceği yer haline getiriyor. Bu durum da ülkeye gelen turist sayısında artış yaşanmasına sebep oluyor. Gelen turistler ülkeye döviz girişi sağladığı için ekonomiye olumlu etkilerde bulunuyor.

Ülke, ihracat sektöründe işsizlik ile gelen ucuz iş gücü ile yurt dışına uygun fiyata mal sunduğu için tercih edilen ülkelerden biri haline gelmektedir. İhracat artışı dış ticaret açığını kapatacak ve ekonomiye olumlu katkılar yapacaktır. Tüm bunlar ile cari açıkta kapanma, enflasyonda düşüş yaşanmasına ve ekonominin eski ivmesine dönmeye katkı sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git