Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?
27 Mart 2018 tarihinde eklendi, 956 kez okundu.

Ziraat Bankası EFT iptali konumuza başlamadan önce kısa olarak EFT’den bahsedelim. EFT, farklı bankalararası para gönderip alma işlemine denir. Örneğin Ziraat Bankasından Finansbank’a yapılacak para transfer işlemine EFT adı verilir.

Bankacılık sektörünce sıklıkla kullanılan EFT işlemi, hem ticari hesaplardan hemde bireysel hesaplardan kolaylıkla yapılabilir. Ziraat Bankası EFT gönderme işlemi yaparken, kişinin IBAN numarası veya hesap numarası EFT bölümüne girilir ve gönderim işlemi sağlanır. Ziraat Bankası EFT gönderme işlemini ister şubelerden, ister mobil ya da internet bankacılığından, isterseniz de web şubelerinden yapabilirsiniz. Peki Ziraat Bankası EFT yapıldıktan sonra iban numarasında hata yaptığınızı fark ettiniz ve Ziraat Bankası EFT iptali yapacaksınız. İşte bu konuda önemli bilgileri şu şekilde verebilir.

Ziraat Bankası EFT İptali

Ziraat Bankası Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

Ziraat Bankası EFT iptali 3 farklı temelde ele alınır. Bunlardan ilki karşı hesaba ulaşmayan eft iptalidir. Bu işlem hatalı IBAN numarası veya hesap numarası girilmesinden kaynaklanır. EFT talimatı vermenizin ardından, banka bu işlem için 5-10 dk arasında işlem süreci belirler. Bu süre zarfından para karşı tarafa gitmeden hatalı bir giriş yapmışsanız hemen EFT’yi iptal etme şansınız vardır.

Ziraat Bankası Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

Ziraat Bankası EFT işlemi yaptınız ve para karşı tarafın hesabına iletildi. Fakat bir hata yaptığınızı fark ettiniz ve paranız yanlış kişiye transfer oldu. Bu tip durumlarda hemen EFT iptali yaptırmanız gerekiyor.

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri (444 00 00 – 0850 220 00 00) numarasını arayarak, müşteri temsilcisine gerekli durumu açıklayıp, geri para talebi vermeniz gerekiyor. Müşteri hizmetleri yetkilisi bu bağlamda karşı banka ile iletişime geçip paranızı geri alacaktır. Bu süreç genelde 1 haftayı bulabiliyor. Eğer para karşı hesaba geçmemiş EFT havuzunda bekliyorsa anında geri hesabınıza yansıyacaktır.

Ziraat Bankası İleri Tarihli EFT Talimatı İptali

İleri tarihli bir EFT gönderme işlemi yaptıysanız ve bilgilerde bir hata olduğunu fark ettiyseniz, bu işlemde iptal yöntemi çok basittir. EFT gönderim tarihi gelmeden önce mobil veya internet bankacılığından EFT bölümüne gelerek, mevcut talimatlı EFT işleminizi iptal edebilirsiniz. Eğer EFT iptal etme gibi bir seçenek bulunmuyorsa, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yine iptal talep edebilirsiniz.

Bilindiği üzere EFT gönderim işlemlerinde Ziraat Bankası EFT Ücretleri kesiyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git