Findeks Kredi Notu Hesaplama

Findeks Kredi Notu Hesaplama
17 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Findeks Kredi Notu Hesaplama
Findeks kredi notu, bankaların müşterilerine kredi verirken referans aldıkları bir derecelendirme notudur. Bankaların findeks raporuna bakarak kendilerinden kredi talebinde bulunan müşteriler için olumlu ve olumsuz cevap verme sürecinin hızlanmasını sağlar. Birçok banka müşterilerinin şubeye gitmeden kredi başvurusunu, mobil uygulama, internet bankacılığı, kısa mesaj servisleriyle (sms) ve telefon bankacılığı kanalları üzerinden almakta.
Ve çok kısa bir süre içinde kredi başvurusu yapan müşterisine olumlu veya olumsuz dönüş yapmakta. Başvuru kanalına göre anında kredi imkanını sağlamaktadır. Bu başvuruların değerlendirilmesi ve anında kredi verilmesi gibi durumlara imkan sağlayan, bankanın başvuran kişinin kredi alımına uygun olup olmadığın, Findeks kredi notu hesaplama ile çıkan sonuca göre değerlendirilmesidir.

Bir müşterinin, findeks kredi notu hesaplama yöntemi 5 başlık altında toplanır. Bunlardan birincisi müşterinin daha önce kredi çekmiş ise bu krediyi ödemedeki düzenliliğidir. Kredi ödeme düzenliliği findeks kredi notu hesaplama içinde %35’lik bir dilimi kapsar. İkinci faktör ise varsa başvuru zamanındaki kredi borcunun durumu.
Daha önce kredi çekmiş ve hala ödüyorsanız ikinci bir kredi çekerken, ödemekte olduğunuz kredinin borç durumu da %35’lik bir dilimde hesaplamaya dâhil olur. Üçüncü faktör ise yeni çekilecek kredinin miktarı buda %11, dördüncü faktör ise kredi kullanma sıklığı %10 ve son olarak diğer faktörler adı altında olan %9’luk bir kısım ile tüm bilgiler toplanır ve findeks kredi notu hesaplama işlemi yapılır.
Fazla Kredi Başvurusu Raporu Etkiler Mi?
Bankaların mobil uygulamaları, internet bankacılığı, sms ve telefon bankacılığı üzerinden kredi başvuru imkânını kolay kılması, insanların kredi başvuru işlemini kısa zamanda yapıp yine kısa zamanda cevap almasını sağlamakta. Bu kolay erişebilirlik kredi talebi daha önce olumsuz gelen veya kredi alması o an mümkün olmayan insanların aynı banka veya birden çok bankaya kısa sürelerle kredi başvuru talebinde bulunmasını kolaylaştırmıştır. Bu durumda red cevabı aldıkça farklı limitlerde sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunu olumsuz yönde etkiler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git