İban Numarası Nedir?

İban Numarası Nedir?
5 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 814 kez okundu.

İban Numarası Nedir?
Avrupa Birliği tarafından para transferlerinde doğan karışıklığı önlemek için iban adı verilen bir para transfer yönetimi çıkarılmıştır. Peki, iban numarası nedir? Türkçe karşılı uluslararası banka hesap numarası olan ve para transferlerinde yanlış hesaplara para transferini engellemek üzere çıkarılmış ve en fazla 34 basamaktan oluşan bir para transfer yöntemidir. İban numarası sayesinde uluslararası para transfer işlemleri, yanlış hesaplara para transferinin önüne geçmekte ve bu sayede zaman kaybını ve ek masrafları önlemektedir.

İban numarası nedir ve bu numara ne anlama geliyor? Birçok insanın aklına bu soru takılmıştır. Uluslararası banka hesap numarası olan ve ülkemizde 26 basamaktan oluşan iban numarasında ki harf ve sayılar ne anlama geliyor? Türkiye için soldan sağa doğru sıralandığında ilk iki hane ülke kodunun göstermektedir. Türkiye için uluslararası ülke kodu TR’dir. 56 yazan kısım ise kontrol numarasıdır.
Sonrasında gelen 5 hane ise banka kodunu ve 1 hane rezerv kodunu ve sonraki 16 hanesi ise Türkiye’deki bankanın müşterisinin şube ve hesap numarasını göstermektedir. Belirtilen numaralar hane sayısını doldurmadığı alan kadar başına sıfır konulur. Örnek olarak banka kodu 12 ve rezerv alana 0 olan bir bankanın müşterisinin şube kodu 123, hesap numarası 12345 olursa. İban numarası şu şekilde TR56 00012 0 000000123 0012345 oluşur.

Bir havale işleminiz var ve karşı tarafın size havale yapması gerek. Bunun için sizden iban numarası istemektedir. İban numarası nedir, nasıl öğrenebilirim diye sorular sormaya başladınız. İban numarasını öğrenmek için banka şubenize gitme gibi bir mecburiyetiniz yok. Çalıştığınız bankanın mobil bankacılığını kullanıyorsanız, hesabınıza giriş yaparak hesap bilgilerinden iban numarasını öğrenebilirsiniz veya internetten çalıştığınız bankanın web sitesine girerek gerekli bilgileri doldurup yine iban numaranızı öğrenebilirsiniz. İnternet ortamına bağlanamıyorsanız, telefon bankacılığı ile bankanızı arayarak yine iban numarası öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Arama Terimleri:iban numarası nedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git