Katılım Bankası Kar Payı

Katılım Bankası Kar Payı
19 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 463 kez okundu.

Katılım Bankası Kar Payı

Mevduat bankaları dışında, faizsiz bankacılık yapan katılım bankaları da mevcut. Türkiye Katılım Bankaları Birliğince katılım bankalarının kara oranlarının mevduat bankalarının faizlerine yakın olduğu konusundaki iddia biraz doğru biraz doğru değildir. Mevduat bankaları piyasadaki faiz oranlarını baz alarak faiz oranlarını belirler. Katılım bankaları ise, kar paylarını önceden değil, sermayenin işletilmesi sonrasında elde edecek oldukları kara göre belirlerler. Sonuçta mevduat bankaları ile katılım bankalarının piyasalarını belirleyen faktörler aynıdır.

Faizle Kar Payı

Katılım bankası hissedarlarının üstlendiği riske göre bir kar sağlamalıdır. Aksi takdirde bankacılık yaparak büyük risklere katlanan hissedarlar bekledikleri karları alamadıkları takdirde ayrılabilirler.

Katılım Oranı

Katılım bankalarının Türk lirası, dolar, altın hesaplarına aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık dönemler için dağıtılan kar payları vardır. Türkiye’deki 52 bankanın 13 tanesi yatırım bankası, 34 tanesi mevduat bankası, 5 tanesi de katılım bankasıdır. Bu 5 katılım bankasının bankalardan topladıkları toplam fon payları yüzde 5.6 kullandırdıkları toplam fon payı yüzde 4.8 oranına sahiptir.

Faizsiz bir şekilde katılım payı karşılığında değerlendirilen 2 trilyon doların, 1.5 trilyon dolarını dünyadaki başka ülkelerindeki katılım bankaları tarafından değerlendirilmektedir. Faizsiz bir şekilde, katılım payı karşılığı değerlendirilen fonların küresel piyasadaki toplam fonların yüzde 2 si büyüklüğündedir. Kar payı oranları ileriye yönelik bir taahhüt değildir, sadece göstergedir.

Altın katılma hesapları en az 92 gün ve 50 gram şeklinde açılır. Gümüş katılma hesapları ise en az 92 gün ve 5000 gram şeklinde açılır. 1 ay=31 gün, 3 ay=91 gün, 6 ay=180 gün, 1 yıl=364 gün, 1 yıldan uzun vadeli olanlar ise=365-450 gündür. Kırık vadelerin ise kar payı oranları bankaların şubelerinden öğrenilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git