Merkez Bankası Hangi Tarihlerde Hangi Ekonomik Verileri Açıklıyor

Merkez Bankası Hangi Tarihlerde Hangi Ekonomik Verileri Açıklıyor
9 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Merkez Bankası Hangi Tarihlerde Hangi Ekonomik Verileri Açıklıyor

Merkez Bankası’nın asıl kuruluş amaçlarına baktığımızda banknot ihraç etmek, veznedarlık görevlerini üstlenmek aynı zamanda para – kredi politikalarını belirlemektir. Devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yasal olarak yapan bağımsız bir ekonomik kurumdur. Banknot basma tekelini elinde bulundurmaktadır. Bu nedenle bağımsız olarak para politikasını belirlemektedir. Hazine Müsteşarlığı’na bağlı olan Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan madeni paraların tedavülü de TC Merkez Bankasınca sağlanmaktadır.

TC Merkez Bankası ayrıca belirli sürede ekonomik veriler açıklamaktadır. Bunun yanında günlük olarak piyasalara da müdahale ederek ekonomik dengenin oluşmasında rol almaktadır. Piyasa verilerini anında açıklamakla beraber belirli tarihlerde ülkemiz için olan bilgileri de sunmaktadır.

TC Merkez Bankası, para politikaları uygulamaları, Bankanın yapısı, yenilik ve değişiklikleri ile hazırlanan yayınlarla toplumun bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Üç aylık olarak TCMB Bülten ve CBRT Bulletin yayınlamayı prensip edinmiştir.

TC Merkez Bankası tarafından günlük olarak piyasa verileri, kurlar ve faiz istatistikleri açıklanmaktadır. Haftalık olarak Para ve Banka istatistikleri, menkul kıymet istatistikleri olarak verileri yayınlamaktadır.

Aylık olarak açıklanan veriler bakacak olursak; aylık para ve banka istatistikleri bilançolar, dış varlıklar ve dış yükümlülükler, sektörsel bilançolar ve parasal durum, krediler, menkul değerler ve mevduatlar yayınlanmaktadır.

Yıllık olarak bilanço verileri sunulmaktadır. Merkez Bankası Analitik bilanço, yeni ve eski bilançolar, Stand By- 18/01/2002 tarihli niyet mektubu ile belirlenmiş cari ve Merkez Bankası rezervleri açıklanmaktadır. Bunların yanında düzenli olarak fiyat endeksleri, anketler, toplu iş sözleşmeleri, özelleştirme uygulamaları, dış borçlar ve ödemeler dengesi, dış ticaret endeksleri, kamu maliyeti, üretim – istihdam ve ücret verileri, EFT ve EMKT verilerinin açıklanması sağlanmaktadır.

TC Merkez Bankası ekonomik verilerinde genel tarihlere baktığımızda;

Enflasyon Raporunu dört dönem olarak açıklamaktadır. I. Dönem 26 Ocak, II. Dönem 26 Nisan, III. Dönem 26 Temmuz ve IV. Dönem 27 Ekim olarak belirlenmiştir.

Finansal İstikrar Raporunu da Mayıs ve Kasım olarak iki kere açıklamaktadır.

Ödemeler dengesi raporu IV. Çeyrek olarak Nisan ayında bildirecektir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git