Otomatik Ödemeyi Nasıl Yaptırabilirim?

Otomatik Ödemeyi Nasıl Yaptırabilirim?
5 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 267 kez okundu.

Otomatik Ödemeyi Nasıl Yaptırabilirim?
21. yüzyıl pek çok açıdan kolaylıkların yaşandığı bir asır olmaktadır. Gerek alışveriş yaparken gerekse günlük işlerin halledilmesi gibi durumlarda kullanılan yöntemler bu dönem itibariyle hız kazanmıştır. Çoğu işlemin yerinizden kalkmadan birkaç dakika içerisinde halledilebilmesi internet ve bankacılık alanlarındaki gelişmeler sayesinde mümkün olmaktadır. Aynı şekilde elektrik, telefon, doğalgaz gibi faturaların ödenmesi saatler alması beklenen bir durumken zahmetsiz ve çabuk bir şekilde otomatik ödeme talimatı verilerek yapılabilmektedir.

Bankacılık sektörü müşterilerine birçok önemli hizmet sunmaktadır. Bu hizmetlerin en önemlilerinden bir tanesi otomatik ödeme yapılabilmesi imkânıdır. Otomatik ödeme; fatura ödemeleri yapmak için şubeye gitmeyi gerektirmeyen, bankalara talimat verilmesi ile ödemelerin zamanında ve eksiksiz yapılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu şekilde hem uzun ödeme kuyruklarına girilmeyecek hem de fatura ödeme tarihini unutma sorunu yaşanmayacaktır. Aynı zamanda daha önce yapılan ödemelerde büyük israflara yol açan kâğıt kullanımının da otomatik ödemeyle birlikte kısa mesaj bildirimleri ile önüne geçilmiş olacaktır.

Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle kişinin özel ya da devlet bankası farkı olmadan herhangi bir bankada hesabının bulunması şarttır. Bu hesap ister maaş hesabı ister mevduat hesabı isterse de bireysel hesap olabilmektedir. Banka hesabının aktif olması şartıyla mevcut faturalar için otomatik ödeme talimatı verilebilir. Ancak otomatik ödemenin gerçekleşebilmesi için faturaların son ödeme tarihlerinden önce hesaba para yüklenmesi ya da hesaptaki paranın faturaların toplam tutarına yetecek kadar olan kısmının bırakılması gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme tarihi geciken faturalar için ek ücret talebinde bulunulabilmekle beraber uzun süre ödeme yapılmaması durumunda ihbarnameler gönderilmek suretiyle elektrik, doğalgaz gibi enerji kaynaklarının kesilmesi yoluna dahi gidilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git