Ülkemizdeki Banka Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizdeki Banka Çeşitleri Nelerdir?
19 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 367 kez okundu.

Ülkemizdeki Banka Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde birçok yerde bankalarla karşılaşmamız mümkün. Her biri farklı olarak karşımıza çıkan bankaların birçok özelliği ve getirdiği farklı imkânlar bulunmaktadır. Hemen herkesin de bir bankaya işi muhakkak olmuştur. Fakat neye göre ve nasıl banka tercih ettiğimiz ise muallaktır. Hangi banka türünün ne gibi işler için daha avantajlı olduğundan hiçbirimizin haberi yoktur. Çoğunun hizmet anlayışı aynı olsa da ülkemizde kurulan birçok türde banka vardır. Bunlara göre banka tercihi yaparsanız yapacağınız işlem için daha mantıklı bir seçim yapmış olacaksınızdır.

Ticaret (Mevduat) Bankacılığı

Ticaret bankaların ilk hedefleri kar elde etmektir. Aynı zamanda bu bankalar mevduat bankaları olarak da adlandırılır.

Yatırım bankacılığının öncelikli hedefi ise özel ve kamu sektörlerine kaynak sağlamaktır. Bu yüzden ticari faaliyet gösteren şirketler daha çok tercih etmektedir. Uzun vadeli kredinin gerekli mevduatının toplanması için birçok farklı yöntem mevcuttur.

Kalkınma bankacılığı genellikle gelişmekte olan ülkelerde kullanılmaktadır. Bizim ülkemizde de en çok yer alan banka türüdür çünkü ülkenin kalkınma aşamasında ciddi bir rolü vardır. Kalkınma bankaları; küçük ölçekli olsun büyük ölçekli olsun tüm firmaların girişimcilik yaptığı alanlarda destek olucu bir işlevi vardır.

Katılım bankacılığı ülkemizde çok fazla sayıya sahip olmasa da İslamiyet’i kabul etmiş birçok ülkede bu bankacılık türüne çok sık rastlanmaktadır. Durum böyle olunca, faiz konusunda hassasiyet olan müşteri ve yatırımcılar için bu finansal bankalar daha tercih edilebilir hale gelmiştir.

Son olarak değineceğimiz banka türü ise, olmazsa olmazlar arasında olan Merkez Bankasıdır. Diğer bankalara nazaran farklı bir işlev üstlenmiştir. Bizim ülkemizde bağımsız bir yapıya sahiptirler. Ülkenin ekonomisinin düzenlenmesi için çok önemli bir banka türüdür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git