Başarılı Traderların Özellikleri

Başarılı Traderların Özellikleri
23 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Piyasalar hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun bunu kazanca dönüştürmek hiç de kolay değildir. Başarılı trader tanımını yapacak olursak; piyasaların yönü hakkında bilgi sahibi olan ve bunu kara dönüştüren kişi diyebiliriz. Gün içerisinde pariteler birçok kez rakam değiştirir, bu hareketli ortamda hızlı karar vermek ve stratejileri belirli bir plan içerisinde uygulamak başarılı bir traderın temel özelliğidir.

Olaylara geniş çerçeveden bakabilmek

Başarılı bir trader, parite hareketlerine geniş bir çerçeveden bakabilme yeteneğine sahiptir. Parite hareketlerinin sadece gelen veriler doğrultusunda değil, başka birçok nedenden dolayı değiştiğini de bilir. Gün içerisinde yayınlanan veriler bir paritenin hareketini yaklaşık olarak %30 oranında etkilerken, geriye kalan %70’lik kısım ise psikolojik nedenlere bağlıdır. Bu yüzden iyi bir trader ekonomiyi takip ettiği kadar ülkelerin politik durumunu, iç haberlerini de takip eder.

Riski kendileri belirler

Başarılı bir trader kaybetmez mi? Elbette kaybeder, hatta normal bir yatırımcıdan çok daha fazla sayıda kaybederler. Fakat risk yönetimini iyi bir şekilde yaptıkları için her zaman kayıp sınırını en başta belirlerler. Emir noktalarını yaptıkları analizler sonucunda belirledikleri için ana sermayede fazla erime yaşamadan pariteden çıkış yaparlar. Bu aslında onlar için bir kayıp değil, başka bir pozisyon için yeni bir şans olarak görülür. Sermayelerini hiçbir zaman ölü olarak bırakmazlar, her zaman yeni fırsatların doğabileceğini düşündükleri için marjin değerlerini üst düzeyde tutmaya çalışırlar.

Esnek çalışmak her zaman önemlidir

Başarılı bir trader paritenin yönü hakkında güçlü bir hisse sahipse büyük yatırımlar yapmaktan kaçınmaz. Fakat beklediğinin tersi yönünde hareket olursa da pariteden çıkmayı bilir.

Risk iştahını optimum seviyede tutar

Forex’te yatırım yapmak kadar marjin hesaplamaları da önemlidir. Bir başka fırsatı kaçırmamak adına sermayesinin tamamını tek bir parite üzerinde kullanmaz.

Kaldıraç sisteminin her ne kadar büyük karlar getirdiğini bilse de zararı frenlemek için emir noktalarıyla kendini emniyete almasını bilir. Siz de zaman içerisinde başarılı bir trader haline gelmek istiyorsanız öncelikle teknik analizlerle kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git