İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? - En Uygun Kredim

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Çalışma koşulları sırasında kaza geçiren ve bu sürede işsiz kalan kişiler, mevcut işinden ayrılmak zorunda kalan veya çıkartılan kişiler için, devlet tarafından işsizlik maaşı bağlanıyor. Mevcut işinizden kendi rızanız ile ayrılmanız durumunda işsizlik maaşından yararlanamazsınız. Tabi işsizlik maaşı almak için bazı koşullarıda yerine getirmek gerekiyor.

 

İşsizlik Maaşı Kimlere Veriliyor?

İşiniz kaybetmiş kişilerin aklındaki soru işareti işsizlik maaşı nasıl alınır? ve işsizlik maaşı şartları nedir?

– Hizmet süresi bitirilen kişiler, yani fesh edilen kişilerin işlerinden ayrıldıktan en geç 30 gün içinde İŞKUR’a başvuru yapmaları gerekiyor.

– Kişilerden kaynaklıklı bir kusur veya kendi istekleriyle iş yerinden ayrılmamış olmak.

– İşsizlik maaşı alabilmek için işten çıkarılmadan önceki en az 120 günün primleri ödenmiş olmalı ve çalışılmış olması gerekiyor.

– Maaş başvuru sonrası İŞKUR, son 3 yıllık sürede en az 600 günlük işsizlik sigorta primlerinin ödenip, ödenmediğini araştırırır. Bunun öğrenilmesi de kişilerin maaş bordrosu üzerinden yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Yukarda belirttiğimiz koşulları sağlayanlar, maaş almayı hak edeceklerdir. Tabi alınacak maaşın geçici olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çalışma sayısına göre belirlenecek ödemeler, prim günü ne kadar yüksekse, maaş ödemeleri de o kadar yüksek olacaktır.

– 600 gün sigortalı olarak çalışan ve prim ödemesi yapılanlara ; 6 ay işsizlik maaşı

– 900 gün boyunca sigortalı olarak çalışan ve prim ödemesi yapılanlara ; 8 ay işsizlik maaşı

– 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışan ve prim ödemesi yapılanlara ; 10 ay işsizlik maaşı verilecek.

2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik sigorta primlerini zamanında ödeyenler için asgari ücret göz önüne alınarak, alt ve üst sınır ödeme verilir. Asgari ücrete tekabül en az %40 en fazla da %80’e denk gelecek şekilde maaş ödemeleri yapılır. 2018 işsizlik maaşı asgari ücrete göre üst limit 711 TL, alt limit ise 422 TL’dir. Ödenecek maaş, sizin sigorta primleriniz ve çalışma günlerinize bağlı olarak veriliyor. Bu durum aynı zamanda asgari ücretle orantılıdır.

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Gerekli primleri ödenen ve belli süre sigortalı çalışanlar için işsizlik maaşı veriliyor. Yeni bir işe girmediğiniz süre boyunca, 6 ile 10 ay arasında işsizlik maaşı almaya devam edersiniz. Fakat yeni bir işe girdiğiniz taktirde bu maaş artık kesilecek ve ödenmeyecektir. Bazı kişiler yeni işe başlayıp sigorta primlerini bir süre erteleyip, hem iş yerinden maaş, hemde işkur üzerinden işsizlik maaşı alıyor. Fakat bu tip durumlar oldukça tehlikeli ve illegal yöntemlerdir. Yakalandığınız taktirde ciddi şekilde başınız ağrıyabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir