Kıdem Tazminatı 2018 - 2019 - En Uygun Kredim

Kıdem Tazminatı 2018 – 2019

Kıdem Tazminatı 2018 2019

2018 yılı ve 2019 yılı kıdem tazminatı yeni şartları nedir? Kıdem tazminatı tavanı 2018 yılında nasıldır? Kıdem tazminatı hesaplama 2019 yılında nasıl yapılır?

Kıdem Tazminatı Nedir?

Sigortalı olarak çalışan bir işçinin, belli bir süre kapsamında çalıştıktan sonra işten ayrılmak istediği zaman, işveren kişinin ödediği tazminat türüdür. İşçiye çalıştığı yıllar için verilmektedir.

İhbar Tazminatı Nedir?

İhbar süresi dolmadan önce işveren tarafından çalışana ödenmesi gereken tutarı kapsayan tazminata, ihbar tazminatı denilmektedir.

İşçiler Kıdem Tazminatını Hangi Şartlar Altında Alabilir?

Öncelik olarak işçinin kendisi istifa etmemelidir. İşveren tarafından çıkarılması gerekir. Bu işten çıkarılma sebebi ise, iş kurallarına aykırı davranmamak ve iyi niyet kuralları dahilinde olması gerekiyor.

 • İşi aksatma,
 • diğer çalışan işçiler ile huzuru bozma,
 • iş makinelerine ve diğer eşyalara zarar verme,
 • hırsızlık gibi iş yeri kurallarına aykırı davranışlarda bulunan işçiler bu sebepler ile iş yerinden çıkarılırlar ise kıdem tazminatı alamamaktadırlar. Ayrıca kendi isteği ile istifa ederek işten ayrılan veya ayrılmak isteyen işçiler de kıdem tazminatı alamamaktadır. Kıdem tazminatı şartları bu şekildedir. Devlet memuru olarak çalışan kişiler de kıdem tazminatı alamaz. Memurlara, emekli ikramiyesi verilmektedir. Kıdem tazminatı sadece işçiler ile ilgili bir ödemedir.

Kıdem Tazminatı Alma Sebepleri Nelerdir?

 • Hastalık şartı bulunmaktadır. Sağlık durumu çalışmaya elvermediği için çalıştırılamaz durumda olan bir işçi işten çıkarılarak kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. İş yasasına göre işten çıkarılmak ve kıdem tazminatı almak için haklı bir sebep olarak kararlaştırılmıştır.
 • Erkek çalışanlar için askerlik şartı bulunmaktadır. Askerlik çağrısı gelen ve askere gitmek zorunda olan işçiler için kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir.
 • Bekar veya dul, medeni durumu ile çalışan kadınlar için de kıdem tazminatı şartı bulunmaktadır. İşe başlarken evli olmayan kadın, işte çalışırken evlenirlerse 1 yıl içerisinde işten ayrılma ve kıdem tazminatı alma hakları bulunmaktadır.
 • Emekliler için de kıdem tazminatı şartı bulunmaktadır. Emekli olabilme şartlarını yerine getirmiş ve emekli olmaya hak kazanmış işçilere de kıdem tazminatı verilmesi gerekmektedir. Emeklilerin kıdem tazminatı alması için bir şart bulunmaktadır. Yaşını doldurmuş fakat prim gün sayısını doldurmamış veya doldurmaya çalışan kişilerin iş ile ilişiği kesilerek tazminat alabilmektedirler. Ayrıca tam tersi olursa da tazminat alabilmektedirler. Yani kişi prim gün sayısını doldurmuş fakat yaşı bekliyor ise yine işten ayrılarak veya çıkartılarak kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
 • Eğer işçinin görev değişikliği olacak ise ve işçi bunu onaylamaz ise kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Bu durum şu şekilde işlemektedir: iş, işçi ve işveren ile olan bu üçlü ilişkinin kuralları yasalar tarafından belirlenmiştir. Bu yasalar ve sözleşmeler kapsamında korunan haklar ve şartlar dahilinde olmayan bir görev değişikliği söz konusu ise kıdem tazminatı alınabilir. İşin açıklaması, işçinin görev tanımı, işçinin çalışma süresi ve çalışma koşulları her iki tarafın da bilmesi gereken şartlardır. Eğer bu şartlar işveren tarafından değiştirilecek ise, işçiye bilgi verilmeli ve onayına sunulmalıdır. Eğer işçi bu durumu onaylamaz ise o zaman kıdem tazminatı alabilir. Kıdem tazminatı şartları bu şekildedir.

Kıdem Tazminatı Almak İçin Ne Kadar Çalışılması Gerekiyor?

Kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için aynı iş yerinde en az 1 yıl çalışmanız gerekmektedir. Aynı iş yerine bağlı başka yerlerde çalışmış iseniz yine en az 1 yıllık bir süre boyunca çalışmış olmanız istenmektedir.

10 Yıllık Kıdem Tazminatı Süresi

İşten çıkarıldınız ve kıdem tazminatı almadınız. O zaman yasalar tarafından size 10 yıl verilmektedir. Bu 10 yıl içerisinde işvereninizden kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz. Eğer kıdem tazminatınız ödenmez ise 10 yıl içerisinde dava açma ve yasal haklarınızı kullanma ayrıcalığına da sahip olursunuz. 10 yıl içerisinde kıdem tazminatınızı alamaz iseniz, 10 yılın sonunda kıdem tazminat hakkınız zaman aşımını uğramaktadır. Bu durum da kıdem tazminat hakkınızdan yararlanamayacaksınız demektir.

Hak Sahiplerinin Kıdem Tazminatı Talebi

Çalışan işçi vefat ettiği zaman kıdem tazminatı, hak sahiplerine yani yasal varisleri tarafınca alınabilmektedir. Çalışan işçi, iş süresi içerisinde sakatlık gibi bir durum ile karşılaştığında- işten bağımsız ve bağımlı bir şekilde – yine kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Ayrıca sakat kalan kişiye sakatlık aylığı da bağlanacaktır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplama yöntemi kısa ve basit bir işlemdir. İşçinin çalıştığı yıllar için 30 günlük brüt ücret hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplanırken damga vergisi ücreti için kesinti yapılmaktadır. Çıkan sonuca göre ise kıdem tazminatı verilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplanırken bir tavan ücreti belirlenmektedir.

Kıdem Tazminatı Tavanı Nedir?

Kıdem tazminatının ödeme yapılırken göz önünde bulundurduğu bir karşılaştırmadır. Devlet memurlarına yıllık olarak ödenen emekli ikramiyesi (en az tutarda) göz önüne alınarak kıdem tazminatı hesaplanmaktadır. Kıdem tazminatı tavanı hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Kıdem tazminatı tavan tutarı, her yıl tam çalışılan 30 günlük brütü dikkat alınarak hesaplanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Tavanı 2018 Tutarları

 • 2018 yılı 1 Ocak 2018 ve 30 Haziran 2018 ayları arasında bulunan 1. dönem için belirlenen kıdem tazminatı ücreti ise: 5.0001,76 Türk Lirasıdır.
 • 2018 yılı 1 Temmuz 2018 ve 31 Aralık 2018 ayları arasında olan 2. dönem için belirlenen kıdem tazminatı ücreti ise: 5.434,42 Türk Lirası olarak kararlaştırılmıştır. Kıdem tazminatı tavanı 2018 tutarları bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir