Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur? - En Uygun Kredim

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Her bireyin aklımda bir ev sahibi olmak vardır. Yıllardır kira ödemekten bıkan kişiler, gelişen inşaat sektörü ve bankacılık hizmetleriyle ev sahibi olma hayali kurar. Kişiler hem uzun vadeli, hemde kira öder gibi ev sahibi olmak için arayış içinde olabiliyorlar. İşte bu noktada uzun vadeli konut kredisi paketi devreye giriyor.

Kira öder gibi ev almak isteyenler için Şekerbank tarafından kampanya imkanı sunuluyor. Bu kampanyanın detaylarına geçmeden önce, faizsiz konut almak için Emlak Konut GYO, GYODER veya Emin Evim gibi konut firmalarına müraacat etmeniz gerekiyor. Bu firmalar havuz oluşturup bir müddet sonra sizi ev sahibi yapabilir. Tabi bu iş biraz da şansa bağlı. Biz bu yazımızda Şekerbank tarafından oluşturulan konut kredisinden bahsedeceğiz. Detaylara gelecek olursak, 30  yıla kadar varan vade imkanı ile banka müşterilerini ev sahibi yapıyor.

Şekerbank 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Genelde 120 ay vadeli olan konut kredileri için Şekerbank, müşterilerini daha kolay ev sahibi yapabilmek için bu vadeyi 360 aya çıkarttı. Vade süreleri 24 ay ile 360 ay arasında değişmekte olan bu kredi için başvuru yapacak olan kişilerin doğrudan şubelerden birine gitmesi gerekiyor. Başvuru sırasında sizden istenecek belgeler, gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, satın alınacak konutun tapusu ve fotokopisi gerekiyor. Şubede yapılacak inceleme ile evin değerinin tam olarak saptanması için ekspertiz araştırması yapılacaktır. Ekspertiz raporuna göre evin tam değeri öğrenilecek ve bankanın size ne kadar kredi vereceği netleşecektir. Örneğin konut değeri 100 bin TL ise banka size 80 bin TL ödeme yapacaktır. %20’lik kısım ise peşinat olarak verilmelidir.

Uzun vadeli konut kredisi için 30 yıllık ödeme planı seçenler için değişken faiz ve değişken taksit uygulamaları yapılacaktır. Örneğin 10 yıl %1,12 faiz oranından hizmet alırken, Diğer yıllarda %1,19 faiz oranından işlem göreceksiniz. Bu kredi süresi boyunca evin banka tarafından ipotek edileceğini, deprem sigortası yapılacağını ve konut sahibine de hayat sigortası yapılacağını da belirtelim. Sigortalar banka tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır. Kredi borcu bitimine kadar evi bir başkasına satıp devredemezsiniz. Borcun bitip ipoteğin kaldırılmasından sonra ancak devir, satım işlemleri yapılabilir.

Örnek hesaplama yapacak olursak ;

Kredi: 100 bin TL

Vade: 360 AY

Yıllık Maliyet: %15,4648

Toplam Masraf: 1.210 TL

Faiz: %1,19

Bu oranlara göre aylık kişiler 1.207,07 TL taksit ödeyecekler. İlk taksitler yüksek olacak fakat sonrasında zamanla bu miktarlar düşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir