Kosgeb Hibe Desteği Onaylanmış Olan Proje Örnekleri - En Uygun Kredim

Kosgeb Hibe Desteği Onaylanmış Olan Proje Örnekleri

KOSGEB, girişimcilerin yatırımlarını gerçekleştirebilmeleri için, 50 000 TL hibe kredi ve 100 000 TL geri ödemeli faizsiz kredi ile girişimcilere destek olan bir kuruluştur. Bu destekten faydalanabilmek için ise, KOSGEB tarafından düzenlenen ve ücretsiz olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak ve bu eğitimden başarılı olmak ilk şarttır.

Eğitimi başarı ile tamamlayan girişimciler, yapacakları yatırıma ilişkin projelerini hazırlayarak, KOSGEB jürisine sunmak zorundadır. Projeleri KOSGEB jürisi tarafından onaylanan girişimciler, KOSGEB kredisini almaya hak kazanmaktadır.

KOSGEB Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak söylememiz gereken şey, KOSGEB’in her sektöre destek vermediğidir. KOSGEB; tarım, hayvancılık, turizm, üretim, hizmet, endüstri, ar-ge, yazılım gibi sektörlere yapılacak yatırımlara destek verirken, tütün, alkol, finans, sinema, gayrimenkul, sağlık gibi sektörlere yapılacak olan yatırımlara destek kredisi vermemektedir.

KOSGEB kredisi almak için atılacak ilk adım, ücretsiz olarak verilen ve başvuruları E-devlet üzerinden yapılan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmanız ve bu eğitimde başarılı olmanızdır. 70 saat süren bu eğitimi başarı ile tamamlayan kişiler, yapacakları yatırıma dair projelerini KOSGEB jürisine sunmak zorundadır. KOSGEB kredisi almanın en önemli aşaması, sunacağınız projenin kabul edilmesidir. Kabul edilmeyen projeler için ise, toplamda 3 kez başvuru yapma hakkınız olduğunu belirtelim. Ayrıca KOSGEB kredisi bir kişi tarafından bir defaya mahsus olarak alınabilmektedir.

KOSGEB’e Sunulacak Olan Projenin Önemi

KOSGEB, kredisi almak adına en önemli nokta, KOSGEB jürisine sunacağınız yatırımınıza dair projenizin kabul edilmesidir. Projenizin kabul edilmesi sonrası KOSGEB kredisini almaya hak kazanacaksınız. Bu nedenle sunulacak olan projenin gerçeğe uygun, ekonomik ve uygulanabilir olması çok büyük önem taşımaktadır. Projeniz onaylanıp kredi almaya hak kazandıktan sonra, projenize uygun olarak hareket edip etmediğiniz, projenizi ne ölçüde uyguladığınız KOSGEB tarafından denetlenmekte, projeye aykırılık görülmesi durumunda size verilen kredi geri alınabilmektedir.

Proje Hazırlamada Nelere Dikkat Edilmelidir?

KOSGEB’e sunacağınız projenin hazırlanması aşamasında, KOSGEB internet sitesinde yer alan İş Planı Doldurma Rehberinden faydalanabilirsiniz. Temel olarak;

İlk sayfada girişimci ve varsa ortaklarının adı soyadı, işletmenin adı ve iş konusu belirtilmelidir. Sonrasında girişimcilere dair kimlik, adres, bildiği yabancı diller ve işletmeyi tanımlayıcı bilgileri içeren bir yazı yazılmalıdır.

Sonrasında; iş yerinize dair bilgileri vermeniz gerekmektedir. İş yerinin kira mı olacağı, nerde açılacağı, hangi pazara hitap edeceği ve ne satılacağına dair bilgiler verilmelidir.

İlerleyen aşamada ise, iş yerinizde yönetimin nasıl yapılacağı, kaç kişi çalıştırılacağı ve çalışanlardan kimin hangi konularda sorumlu tutulacağı bilgilerini açıklamanız beklenmektedir.

Son aşamada ise, finansal analizi yapmanız gerekmektedir. Yatırım maliyetleri, işletme maliyetleri, aylık üretim ve satış miktarlarınız, kara geçmeyi planladığınız dönem gibi finansal kalemleri detaylarıyla açıklamanız gerekmektedir.

Projenizin sonunda ise, KOSGEB’den talep ettiğiniz kredi miktarını belirtmeniz gerekmektedir.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerde yapmak istediğiniz yatırımlar ile ilgili olarak projenizi, büyük bir titizlikle hazırlamanız gerekmektedir. En ince ayrıntısına kadar planlayıp projelendirdiğiniz yatırım düşüncenize, krediyi almaya hak kazandıktan sonra harfiyen uymanız gerekmektedir.

KOSGEB tarafından kabul edilen projelere şu linkten ulaşabilirsiniz;

Fotoğrafçı Açma Projesi

Tekstil Projesi

Bilgisayar tamir dükkanı açma projesi

Çay bahçesi kosgeb iş planı

Kırtasiye ve Kitap evi Projesi

Waffle iş planı

Elektronik ve Güvenlik Kamerası

Kumaş ve Triko Üretimi proje örneği

Görüleceği üzere, girişimci ve işletmeye dair bilgilerden sonra, iş kurma süreci belirlenmiş, girişimciye dair detaylı bilgiler yazılmış, iş yeri açma nedenleri açıklanmış, hedefler konmuş, sektörün Pazar payı ve pazarda hedeflenen pay belirtilmiş, ürün fiyatlandırması yapılmış, hukuki gereklilikler yazılmış, yönetim planı oluşturulmuş, görev ve sorumluluklar belirlenmiş, finansal plan yapılmış, KOSGEB’den talep edilen destekler detaylarıyla yazılmış olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir